Wydawca treści
Bądźmy bezpieczni w lesie!
Las to nasze wspólne dobro, z którego możemy w pełni korzystać należy pamiętać jednak, że:
- Las jest domem dla dzikich zwierząt, wchodząc do lasu wkraczamy na ich terytorium. Należy zachować ciszę i ostrożność, gdyż przestraszone zwierzęta mogą być dla nas niebezpieczne np. samice dużych zwierząt leśnych, broniące swoich młodych czy zaniepokojona żmija zygzakowata, która może zaatakować człowieka. Nie wolno dotykać dzikich zwierząt ponieważ mogą być zarażone wścieklizną.
- Podczas leśnych wędrówek zaleca się używanie preparatów odstraszających owady, co uchroni nas przed ukąszeniami i chorobotwórczymi drobnoustrojami.
- Nie zbliżamy się do miejsc, gdzie prowadzone są jakiekolwiek prace leśne, (np. związane z pozyskaniem i zrywką drewna) oraz odbywają się polowania indywidualne i zbiorowe,
- Bezwzględnie omijamy miejsca oznakowane zakazem bądź ograniczeniem wstępu.
- Pamiętamy o miejscach objętych stałym zakazem wstępu.
Zgodnie z ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są ogólnodostępne dla ludności, poza obszarami, które objęte są tzw. stałym zakazem wstępu. Są to lasy stanowiące:
- uprawy leśne do 4m wysokości;
- powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
- ostoje zwierząt;
- źródliska rzek i potoków;
- obszary zagrożone erozją.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na zagrożenie mogące wynikać z uszkodzonych konarów drzew, które mogą się odłamać i spaść, powodując uszkodzenia ciała lub śmierć. Prosimy nie przebywać w lesie podczas silnych wiatrów.
- Gdy spotkamy się w lesie z jakimkolwiek przejawem kłusownictwa (np. sidła, wnyki) należy bezwzględnie oddalić się z takiego miejsca i niezwłocznie zgłosić ten fakt pracownikom służby leśnej.
W celu szerszego zapoznania się z zagrożeniami w lasach, zachęcamy do przeczytania publikacji "Co zrobić w lesie, gdy..." wydaną przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Poniżej link do publikacji:
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/dla-dzieci-i-mlodziezy/co-zrobic-w-lesie-gdy-1
Dla gości odwiedzających nasze lasy utworzono kilka obiektów turystycznych
i edukacyjnych. Przez teren nadleśnictwa przebiegają wyznaczone szlaki turystyczne.
Podczas planowania pobytu w lesie zachęcamy do korzystania z mapy zagospodarowania turystycznego, dostępnej na stronie Banku Danych o Lasach (https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy).
Miłego wypoczynku!
Najnowsze aktualności
Cięcia sanitarne w Leśnictwie Słowik i Dyminy
Cięcia sanitarne w Leśnictwie Słowik i Dyminy
Nadleśnictwo Kielce informuje, że w najbliższych dniach (od 12.05), na terenie leśnictwa Dyminy (odział 1 A, obszar na zachód od Stadionu Leśnego) prowadzone będą cięcia sanitarne w drzewostanach objętych gradobiciem w lipcu ubiegłego roku. Prace będą miały na celu usunięcie drzew chorych, obumarłych lub stanowiących zagrożenie dla użytkowników lasu. Prace wynikają bezpośrednio z zaawansowanego procesu wydzielania się posuszu i zamierania drzewostanów. Zapobiegną wystąpieniu gradacyjnego pojawu szkodliwych owadów (głównie kornika ostrozębnego), który w konsekwencji może zagrozić trwałości drzewostanu na tym terenie.
W dniu 14 lipca 2024 r. miała miejsce nawałnica połączona z gradobiciem (więcej o tym zdarzeniu można przeczytać tutaj). Bezpośrednie skutki nawałnicy w postaci połamanych i wywróconych drzew zostały usunięte w ubiegłym roku. W chwili obecnej wydzielający się posusz głównie sosnowy jest skutkiem uszkodzenia koron drzew na skutek gradobicia.
Oceny stanu lasu po ubiegłorocznej nawałnicy dokonano komisyjnie w lutym 2025 w Leśnictwach Dyminy i Słowik. W skład komisji weszli przedstawiciele: Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwa Kielce oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. Lustrację przeprowadzono z gruntu i za pomocą drona, wykonując obszerną dokumentację filmową i fotograficzną. W toku oględzin terenu, we wszystkich wspomnianych lokalizacjach stwierdzono obumarłe i obumierające drzewa w wyniku uszkodzenia igliwia oraz strzał poprzez wyjątkowo silne gradobicie, które uszkodziły systemy przewodzące drzew oraz aparat asymilacyjny. Wynikiem tego jest występowanie bardzo dużej podatności na zasiedlanie przez szkodniki owadzie, które w konsekwencji mogą prowadzić do gradacyjnego ich pojawu oraz dużą podatność infekcji przez grzyby patogeniczne. Oba te czynniki z biegiem czasu mogą doprowadzić do rozpadu drzewostanu.
W obecnej chwili obserwuje się nasilone wydzielanie posuszu sosnowego o charakterze jednostkowym i kępowym. Ponadto należy zauważyć, że obszary te charakteryzują się bardzo dużym zagrożeniem pożarowym, które nasila się wraz z postępowaniem zamierania drzew.
Większość uszkodzonych i zamierających drzew występuje w drzewostanach, które położone są na obszarze lasów społecznych, gdzie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla społeczeństwa, które intensywnie korzysta z tych terenów turystycznie i rekreacyjnie. Zaniechanie działań polegających na poprawie stanu sanitarnego lasu z pewnością spowoduje niekontrolowany wzrost zagrożenia.
Podjęcie działań zaradczych wynika z zapisów Ustawy o Lasach, Zasad Hodowli Lasu, Instrukcji Ochrony Lasu oraz Instrukcji Urządzania Lasu. Działania te są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa oraz zdrowia ekosystemu leśnego.
Lasy społeczne pełnią ważne funkcje, stanowiąc miejsce wypoczynku, spacerów, aktywności fizycznej i kontaktu z przyrodą. Dlatego też, troska o ich stan zdrowotny oraz bezpieczeństwo osób korzystających z ich uroków jest naszym priorytetem.
Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie w czasie trwania prac. W wybranych miejscach mogą pojawić się czasowe ograniczenia dostępu – będą one odpowiednio oznakowane.
Dziękujemy za wyrozumiałość i prosimy o stosowanie się do zaleceń leśników.