Lista aktualności Lista aktualności

Prace porządkowe w lesie po nawałnicy wciąż trwają

Odpowiadając na oczekiwania i postulaty społeczne, zgłaszane na bieżąco do nadleśnictwa, w tym za pośrednictwem konsultantów społecznych czy takich narzędzi jak interaktywna mapa ulepszamy.kielce.eu, Nadleśnictwo Kielce, mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, informuje, że na terenie leśnictwa Dyminy, Słowik i Zawada wciąż trwają prace porządkujące teren po nawałnicy, która 14 lipca 2024 r. przeszła nad Kielcami, dając się poważnie we znaki nie tylko terenom leśnym, ale także miastu. Wówczas koniecznością była decyzja (nr 18/2024) Nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce o zakazie wstępu do lasu na okres do 31 sierpnia 2024 r.  

Wskutek wspomnianej wichury znacząco ucierpiało także miasto, w tym przede wszystkim przestrzenie zielone. W lesie komunalnym zniszczeniu uległo ponad 30 drzew, w parku miejskim doszło do uszkodzenia 9 drzew. Mniejsze zniszczenia zaobserwowano w Parku Baranowskim i innych regionach miasta. W skali powiatu Kieleckiego były to setki powalonych lub uszkodzonych drzew. Burza znacząco dotknęła bowiem tereny gminy powiatu Nowiny i Chęciny.  

Należy przypomnieć, że wyżej wymienione obszary, należą do kompleksów leśnych niezwykle ważnych dla mieszkańców Kielc i okolic, przede wszystkim ze względów rekreacyjnych, form spędzania czasu wolnego i turystyki. Częstotliwość ruchu pieszego i rowerowego w tych miejscach z roku na rok wzrasta. Lasy te są również cenne przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo. Pasmo Zgórskie, Posłowickie i Dymińskie, ale także Ostoja Wierzejska oraz Karczówka i Brusznia, to zielone enklawy miasta, które zostały zaproponowane jako lasy o wiodącej funkcji społecznej dla miasta Kielce. Stało się tak w ramach pilotażowego procesu powołania lasów społecznych, który jesienią 2024 r. był realizowany i nadzorowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i Nadleśnictwo Kielce były gospodarzem całego procesu. Powyższe propozycje zostały wypracowane w drodze obrad zespołu roboczego w skład, którego wchodziły 42 osoby, przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu lokalnego, organizacji pozarządowych, eksperci związani z naukami przyrodniczymi i leśnymi, przedstawiciele środowisk akademickich, instytucji miejskich na przedstawicielach przemysłu drzewnego i Lasów Państwowych kończąc. Dalsze decyzje, co to powołania lasów społecznych dla miasta Kielce będą podejmowane przez MKiŚ, do którego w listopadzie trafił raport z prac zespołu, podobnie jak z pozostałych 13 lokalizacji w Polsce, dla których pilotażowy proces miał miejsce. O pracach zespołu można przeczytać na dedykowanej stronie internetowej https://lasyspoleczne.lasy.gov.pl/.

Wszelkie wiatrołomy, wywroty, poskręcane, zawieszone i połamane konary są sukcesywnie usuwane. Drzewa, które blokowały wewnętrzne drogi leśne, szlaki piesze czy rowerowe są udrażniane bez szkody dla estetyki lasu i krajobrazu. Są to prace porządkujące i przygodne cięcia. W wyniku bezpośredniej likwidacji szkód usunięto 4000 m3 drewna. W niektórych miejscach, gdzie przeprowadzono już uprzątnięcia, wciąż jest widoczne wydzielanie się posuszu, czyli nadal następuje zamieranie uszkodzonych przez działanie gradobicia drzew. Ogólne szkody wyrządzone przez lipcową nawałnicę były ogromne. Nadleśnictwo chce jak najszybciej w pełni udostępnić te przestrzenie mieszkańcom, mając jednocześnie świadomość zagrożeń i ogólnego poczucia bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających w lesie. Jak wyglądał krajobraz po przejściu burzy można zobaczyć w galerii zdjęć.

Skutki nawałnicy z lipca odłożone w czasie, których bezpośrednią przyczyną było fatalne w skutkach gradobicie dotknęły też setki hektarów lasu w Nadleśnictwie Jędrzejów. Po kilkumiesięcznych pracach porządkowych i uprzątających, leśnicy rozpoczęli monitoring lasów dotkniętych gradobiciem w związku z podejrzeniem zamierania drzew silnie uszkodzonych. Okazało się, że część drzewostanów, głównie sosnowych, nie utrzyma się przy życiu. Spowodowane to było utratą znacznej części aparatu asymilacyjnego poprzez mechaniczne obtrącenie go przez gradziny, które wielkością dochodziły do rozmiarów kurzego jaja. Susza i wysokie temperatury panujące w tym rejonie po okresie wakacyjnym, dodatkowo dopełniły zjawiska.

W związku z postępującymi zmianami klimatu, które są już faktem, ekstremalne zjawiska pogodowe i ich skutki będą występowały coraz częściej, co podkreślają klimatolodzy i eksperci. Przykładem niech będą opisane wyżej konsekwencje dla przyrody i zasobów leśnych wspomnianych nadleśnictw.

Szczególną uwagę na związek zmian klimatu z częstszym występowaniem zjawisk ekstremalnych, bardziej spektakularnych, zwracają w swoich cyklicznych raportach naukowcy z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC). W raporcie z 2021 r. opartym na analizie ponad 14 tys. badań naukowych, ostrzegali, że średnie temperatury na świecie w ciągu najbliższych 20 lat wzrosną nawet o 1,5 stopnia Celsjusza. Wiemy, że wartość ta została osiągnięta już w roku minionym. Coraz cieplejszy klimat sprzyja bowiem ekstremalnym zdarzeniom meteorologicznym, dlatego można się spodziewać, że z biegiem czasu będzie rosła zarówno częstotliwość, jak i siła takich zjawisk.

Zwracamy się z prośbą o cierpliwość i zrozumienie dla prac leśników, których nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym w lesie oraz dbałość o stan drzewostanu, nie tylko po wystąpieniu ekstremalnych zjawisk pogodowych. Nadleśnictwa, każdorazowo apelują o ostrożność, rozsądek i respektowanie zakazów i ostrzeżeń wydawanych przez nadleśniczego w przypadku występowania zagrożeń wynikających z nagłych zmian pogody. Odłóżmy wtedy spacer i wizytę w lesie na inny termin.