Wydawca treści
Bądźmy bezpieczni w lesie!
Las to nasze wspólne dobro, z którego możemy w pełni korzystać należy pamiętać jednak, że:
- Las jest domem dla dzikich zwierząt, wchodząc do lasu wkraczamy na ich terytorium. Należy zachować ciszę i ostrożność, gdyż przestraszone zwierzęta mogą być dla nas niebezpieczne np. samice dużych zwierząt leśnych, broniące swoich młodych czy zaniepokojona żmija zygzakowata, która może zaatakować człowieka. Nie wolno dotykać dzikich zwierząt ponieważ mogą być zarażone wścieklizną.
- Podczas leśnych wędrówek zaleca się używanie preparatów odstraszających owady, co uchroni nas przed ukąszeniami i chorobotwórczymi drobnoustrojami.
- Nie zbliżamy się do miejsc, gdzie prowadzone są jakiekolwiek prace leśne, (np. związane z pozyskaniem i zrywką drewna) oraz odbywają się polowania indywidualne i zbiorowe,
- Bezwzględnie omijamy miejsca oznakowane zakazem bądź ograniczeniem wstępu.
- Pamiętamy o miejscach objętych stałym zakazem wstępu.
Zgodnie z ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są ogólnodostępne dla ludności, poza obszarami, które objęte są tzw. stałym zakazem wstępu. Są to lasy stanowiące:
- uprawy leśne do 4m wysokości;
- powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
- ostoje zwierząt;
- źródliska rzek i potoków;
- obszary zagrożone erozją.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na zagrożenie mogące wynikać z uszkodzonych konarów drzew, które mogą się odłamać i spaść, powodując uszkodzenia ciała lub śmierć. Prosimy nie przebywać w lesie podczas silnych wiatrów.
- Gdy spotkamy się w lesie z jakimkolwiek przejawem kłusownictwa (np. sidła, wnyki) należy bezwzględnie oddalić się z takiego miejsca i niezwłocznie zgłosić ten fakt pracownikom służby leśnej.
W celu szerszego zapoznania się z zagrożeniami w lasach, zachęcamy do przeczytania publikacji "Co zrobić w lesie, gdy..." wydaną przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Poniżej link do publikacji:
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/dla-dzieci-i-mlodziezy/co-zrobic-w-lesie-gdy-1
Dla gości odwiedzających nasze lasy utworzono kilka obiektów turystycznych
i edukacyjnych. Przez teren nadleśnictwa przebiegają wyznaczone szlaki turystyczne.
Podczas planowania pobytu w lesie zachęcamy do korzystania z mapy zagospodarowania turystycznego, dostępnej na stronie Banku Danych o Lasach (https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy).
Miłego wypoczynku!
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Ośrodek edukacji leśnej
Ośrodek edukacji leśnej
Nadleśnictwo Kielce serdecznie zaprasza do Ośrodka Edukacji Leśnej.
Ośrodek edukacji leśnej Nadleśnictwa Kielce składa się z trzech pomieszczeń edukacyjnych. Główna sala to ekspozycja pt. przyroda lokalna i charakterystyczna dla Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska", w drugiej Sali wystawa dotyczy zagrożeń lasu i gospodarki leśnej, a trzecia sala jest miejscem spotkań uczestników.
Celem wystaw jest podniesienie świadomości ekologicznej różnych grup wiekowych, uwrażliwianie na walory przyrodnicze i różnorodność otaczającego świata, zmniejszenie negatywnych oddziaływań na środowisko. Adresatem wystawy są mieszkańcy Województwa Świętokrzyskiego, a w szczególności dzieci i młodzież.
Ośrodek edukacji leśnej dofinansowano ze środków: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.