Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat częściowy "Sufraganiec"

Rezerwat częściowy „Sufraganiec", utworzony w 1961 r., zajmuje powierzchnię 16,91 ha. Położony jest na terenie Leśnictwa Gruchawka.

Powstał w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych malowniczego fragmentu lasu mieszanego z udziałem jodły, dębu, sosny i świerka oraz roślin charakterystycznych dla Gór Świętokrzyskich. Można wyróżnić na jego obszarze wiele zbiorowisk fitosocjologicznych, między innymi: podzespół buczyny podgórskiej, zespół jedliny wyżynnej, zespół łęgu olszowo-jesionowego, podzespół boru mieszanego wilgotnego. Wśród roślin podlegających ochronie całkowitej w rezerwacie mają swoje stanowiska: wawrzynek wilczełyko, paprotka zwyczajna, widłak jałowcowaty i przylaszczka pospolita. Z roślin objętych częściową ochroną gatunkową wystąpują tu: kopytnik pospolity, konwalia majowa, pierwiosnka wyniosła, kalina koralowa oraz kruszyna pospolita.

Przez teren rezerwatu przepływa Potok Sufragańczyk, który jest dopływem rzeki Sufraganiec. Topografia terenu, atrakcyjne krajobrazowo zakątki i naturalnie wykształcone zbiorowiska leśne z dorodnym drzewostanem tworzą harmonijną pod względem przyrodniczym i krajobrazowym całość.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Piknik Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”

Piknik Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”

„Zainwestuj w naszą planetę”, pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja Pikniku Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”. Wydarzenie dedykowane było głównie dzieciom i młodzieży oraz innym mieszkańcom regionu zainteresowanym tematyką przyrodniczo-leśną. Piknik to doskonała okazja do poznania bogactwa przyrody świętokrzyskich lasów i zapoznania się ze sposobem prowadzenia wielofunkcyjnej, zrównoważonej gospodarki leśnej.

Głównym celem pikniku jest przybliżenie uczestnikom roli, jaką las pełni we współczesnym świecie – zarówno jako zasób gospodarczy, jak i przestrzeń przyrodnicza, rekreacyjna i edukacyjna. Poprzez zabawę i kontakt z naturą chcemy pokazać, że las to nie tylko miejsce zrównoważonej produkcji i pozyskiwania drewna, ale również przestrzeń edukacji, wypoczynku i ochrony przyrody, szczególnie gdy mierzymy się ze wzrostem średnich rocznych temperatur oraz odczuwalnym i zagrażającym nam kryzysem klimatycznym. Podczas Pikniku za działania edukacyjne odpowiedzialni byli nasi partnerzy, którzy przygotowali ponad 21 stanowisk. W pikniku udział wzięła grupa ponad 400 dzieci i młodzieży.

Organizatorem wydarzenia jest Nadleśnictwo Kielce oraz Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz pozostałymi nadleśnictwami wchodzących w skład LKP-u: Daleszyce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk.

LKP „Puszcza Świętokrzyska”, to jeden z 25 największych i najcenniejszych przyrodniczo kompleksów leśnych w Polsce. Jest to obszar funkcjonalny wspólnego działania sześciu nadleśnictw Puszczy Świętokrzyskiej, który powstał dla wzmocnienia funkcji ochronnych i społecznych tego terenu oraz rozwijania komunikacji dotyczącej zrównoważonej gospodarki leśnej, a także wdrażania nowych technologii i badań naukowych. Łączna powierzchnia leśnych kompleksów promocyjnych w kraju wynosi ok. 1 275 tys. ha.

Film z wydarzenia:

https://www.facebook.com/ZSiNPK/videos/1201269271783594/