Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat częściowy "Góra Żakowa"

Rezerwat częściowy „Góra Żakowa" utworzony został w 1999 r. Położony jest na terenie Leśnictwa Słowik i zajmuje powierzchnię 50,48 ha

Został utworzony ze względów geologiczno-florystycznych w celu zachowania pozostałości dawnego górnictwa skalnego i kruszcowego z interesującymi odsłonięciami geologicznymi, naturalnych wapiennych form skałkowych oraz lasu kserotermicznego z licznymi gatunkami roślin chronionych. . Obejmuje najwyższą, wschodnią część grzbietu porośniętego młodym lasem dębowym, przechodzącym w dębowo-bukowy i bukowy. Domieszkę w drzewostanie stanowią osika, grab, lipa i brzoza. W podszycie występują leszczyna, dereń, trzmielina, jałowiec, a runo stanowi bogate zbiorowisko roślin ciepło- i światłolubnych. Na terenie rezerwatu powszechnie występują gatunki chronione lilia złotogłów, podkolan biały, orlik pospolity, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Piknik Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”

Piknik Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”

„Zainwestuj w naszą planetę”, pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja Pikniku Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”. Wydarzenie dedykowane było głównie dzieciom i młodzieży oraz innym mieszkańcom regionu zainteresowanym tematyką przyrodniczo-leśną. Piknik to doskonała okazja do poznania bogactwa przyrody świętokrzyskich lasów i zapoznania się ze sposobem prowadzenia wielofunkcyjnej, zrównoważonej gospodarki leśnej.

Głównym celem pikniku jest przybliżenie uczestnikom roli, jaką las pełni we współczesnym świecie – zarówno jako zasób gospodarczy, jak i przestrzeń przyrodnicza, rekreacyjna i edukacyjna. Poprzez zabawę i kontakt z naturą chcemy pokazać, że las to nie tylko miejsce zrównoważonej produkcji i pozyskiwania drewna, ale również przestrzeń edukacji, wypoczynku i ochrony przyrody, szczególnie gdy mierzymy się ze wzrostem średnich rocznych temperatur oraz odczuwalnym i zagrażającym nam kryzysem klimatycznym. Podczas Pikniku za działania edukacyjne odpowiedzialni byli nasi partnerzy, którzy przygotowali ponad 21 stanowisk. W pikniku udział wzięła grupa ponad 400 dzieci i młodzieży.

Organizatorem wydarzenia jest Nadleśnictwo Kielce oraz Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz pozostałymi nadleśnictwami wchodzących w skład LKP-u: Daleszyce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk.

LKP „Puszcza Świętokrzyska”, to jeden z 25 największych i najcenniejszych przyrodniczo kompleksów leśnych w Polsce. Jest to obszar funkcjonalny wspólnego działania sześciu nadleśnictw Puszczy Świętokrzyskiej, który powstał dla wzmocnienia funkcji ochronnych i społecznych tego terenu oraz rozwijania komunikacji dotyczącej zrównoważonej gospodarki leśnej, a także wdrażania nowych technologii i badań naukowych. Łączna powierzchnia leśnych kompleksów promocyjnych w kraju wynosi ok. 1 275 tys. ha.

Film z wydarzenia:

https://www.facebook.com/ZSiNPK/videos/1201269271783594/