Wydawca treści
Ośrodek Edukacji Leśnej
Zwiedzanie Ośrodka Edukacji Leśnej jest możliwe po umówieniu się z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem przed planowanym terminem pobytu, osoba kontaktowa Cezary Bąk, tel. 661 991 970
Oferta edukacyjna
Nadleśnictwo Kielce prowadzi urozmaicone formy edukacji leśnej, w której chętnie uczestniczy młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ścieżki edukacyjne „Bilcza”, „Sufraganiec”i ,,Leśne ABC" pozwalają na poznanie walorów przyrodniczych Nadleśnictwa.
Zachęcamy do odwiedzenia leśnych ścieżek edukacyjnych i skorzystania z możliwości przeprowadzenia lekcji w terenie i spotkania z leśnikiem. W celu zorganizowania pobytu grupy uczniów wraz z opiekunami prosimy o kontakt pod nr tel. 661 991 970 z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem przed planowanym terminem pobytu.
W celu usprawnienia organizacji zajęć edukacyjnych prowadzonych przez Nadleśnictwo prosimy nadesłać podpisane zgłoszenie zawierające:
a) termin przeprowadzenia zajęć: podać datę i godziny trwania zajęć;
b) informację, czy zajęcia mają być przeprowadzone z udziałem leśnika, pełniącego rolę przewodnika po ścieżce
c) ilość oraz przedział wiekowy osób uczestniczących w zajęciach, oraz nazwę szkoły (instytucji), którą uczestnicy reprezentują
d) nr telefonu kontaktowego do nauczyciela (opiekuna) pocztą elektroniczną na adres: kielce@radom.lasy.gov.pl.
Podpisane przez osobę zgłaszającą (opiekuna grupy) i z pieczęcią szkoły zgłoszenie należy dostarczyć do siedziby Nadleśnictwa na przedstawionym poniżej formularzu.
Najnowsze aktualności
KONSULTACJE SPOŁECZNE – OBSZARY O SZCZEGÓLNYCH WARTOŚCIACH OCHRONNYCH (HCV) ORAZ POWIERZCHNIE REFERENCYJNE
KONSULTACJE SPOŁECZNE – OBSZARY O SZCZEGÓLNYCH WARTOŚCIACH OCHRONNYCH (HCV) ORAZ POWIERZCHNIE REFERENCYJNE
W związku z przystąpieniem do procesu wznowienia certyfikacji FSC® na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Kielce zaprasza do konsultacji społecznych dotyczących identyfikacji i wyznaczenia obszarów o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) oraz powierzchni referencyjnych
Obszary o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) - to strefy i przestrzenie fizyczne posiadające szczególne wartości ochronne lub są potrzebne do istnienia i utrzymania szczególnych wartości ochronnych. Identyfikacja obszarów oparta jest na podstawie dokumentu „Krajowych Ram Szczególnych Wartości Ochronnych dla Polski” stanowiącego Załącznik I do Przejściowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski FSC-STD-POL-02-2024.
Wyróżnia ona następujące szczególne wartości ochronne:
1. HCV 1 – Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej
z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.
2. HCV 2 – Ekosystemy i mozaiki na poziomie krajobrazu. Nienaruszone krajobrazy leśne oraz ekosystemy i mozaiki ekosystemów występujące na poziomie krajobrazu, które są znaczące na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym, które dodatkowo zawierają zdolne do przeżycia populacje większości naturalnie występujących gatunków, z ich naturalnym wzorem rozmieszczenia i zagęszczenia.
3. HCV 3 – Ekosystemy i siedliska. Rzadkie lub zagrożone ekosystemy, siedliska lub ostoje.
4. HCV 4 – Kluczowe usługi ekosystemów. Podstawowe usługi ekosystemów w sytuacjach kluczowych, włączając w to ochronę zlewni wodnych i kontrolę erozji wrażliwych gleb
i zboczy.
5. HCV 5 – Potrzeby społeczności lokalnych. Miejsca i zasoby o fundamentalnym znaczeniu dla zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczności lokalnych lub ludności rdzennej
(w zakresie środków do życia, zdrowia, odżywiania, wody itp.) zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
6. HCV 6 – Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
Powierzchnie referencyjne: Fragmenty jednostki gospodarowania wyznaczone w celu zachowania lub przywrócenia ekosystemu, który naturalnie występowałby w tym regionie geograficznym. (Zał. K Słownik pojęć do FSC-STD-POL-02-2024).
Powierzchnie referencyjne (stosownie do ich planów ochrony o ile istnieją) są trwale pozostawione bez ingerencji w stanie naturalnym, z wyjątkiem działań podyktowanych nadrzędnymi wymogami bezpieczeństwa publicznego (z pozostawieniem drewna na gruncie). W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się działania mające na celu przywrócenie powierzchni do bardziej naturalnych warunków.
Zgodnie z Przejściowym Standardem Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski (FSC-STD-POL-02-2024) Nadleśnictwo Kielce zweryfikowało istniejące
i wyznaczyło nowe obszary HCV oraz powierzchnie referencyjne zgodnie z załączonymi poniżej zestawieniami.
W celu wzięcia udziału w konsultacjach prosimy o wypełnienie formularza „Formularz zgłaszania uwag i wniosków.docx” (materiał do pobrania poniżej) oraz przesłanie go na adres e-mail nadleśnictwa: kielce@radom.lasy.gov.pl; lub skrzynkę ePUAP /pgl_lp_1605/Skrytka ESP lub eDoręczenia lub pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwo Kielce, ul. Hubalczyków 15, 25-668 Kielce.
Uwagi oraz wnioski dotyczące obszarów HCV oraz powierzchni referencyjnych należy zgłaszać do 9 lipca 2025 r.
Po 9 lipca 2025 r. nadleśnictwo nadal będzie otwarte na propozycje zainteresowanych stron odnośnie włączenia dodatkowych powierzchni do poszczególnych kategorii HCV.
Zapraszamy do zgłaszania uwag i propozycji.