Lista aktualności Lista aktualności

Zauważyłeś pożar? Alarmuj!

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominamy o zakazie używania w lesie otwartego ognia.

W okresie zagrożenia pożarowego stopnie zagrożenia określane są codziennie, od początku marca do końca września. W celu ochrony przed jednym z największych zagrożeń lasu jakim są pożary, w jednostkach Lasów Państwowych funkcjonuje system obserwacyjno-alarmowy, jego celem jest jak najszybsze wykrycie pożaru, jego zlokalizowanie i zaalarmowanie sił i środków do ugaszenia. System tworzą: sieć stałej obserwacji naziemnej, patrole przeciwpożarowe, punkty alarmowo dyspozycyjne, sieć łączności alarmowo dyspozycyjnej oraz zestaw środków organizacyjno-technicznych między innymi dojazdy pożarowe, baza sprzętu, zaopatrzenie wodne, leśne bazy lotnicze i pozostała infrastruktura.

System ppoż. w Lasach Państwowych jest dziś bardzo nowoczesny, działa znakomicie i tak dramatyczne pożary, o jakich dziś słyszymy w innych krajach, praktycznie są wykluczone. Najlepszym dowodem na to jest bardzo mała średnia powierzchnia pożaru w LP – zaledwie 0,2 ha (mniej więcej ¼ boiska piłkarskiego), pożary są bowiem szybko wykrywane i tłumione.

Wśród przyczyn pożarów lasów w Polsce dominują podpalenia. W ostatnich 5 latach tak było aż w 40% pożarów. Na 2. miejscu wśród znanych przyczyn są ludzkie zaniedbania: wypalanie roślin, niedopałki papierosowe, ogniska i itp. Takie sytuacje odpowiadają za 15% pożarów. W przypadków 38% pożarów lasu przyczyny nie udało się ustalić. Ogień w lesie pojawia się także w wyniku wypadków. Najistotniejsze znaczenie mają tu awarie linii energetycznych (2,5% przypadków), transport drogowy i kolejowy (po 0,5%).

Na terenie naszego nadleśnictwa w tym roku wybuchło już aż 30 pożarów, w tym ponad połowa z nich to były celowe podpalenia, apelujemy więc o rozwagę i zdecydowaną reakcję w razie zauważenia potencjalnego zagrożenia.

Szczególnie podczas wakacyjnego wypoczynku pamiętajmy o zakazie używania ognia otwartego w lesie i do 100 metrów od jego granicy oraz o zakazie wjazdu do lasu pojazdów silnikowych. Auta pozostawiajmy w miejscach oznakowanych lub w taki sposób aby nie blokować przejazdów, ponieważ 50 % dróg leśnych to zarazem drogi pożarowe.

Aktualną prognozę zagrożenia pożarowego i okresowe zakazy wstępu do lasu można śledzić na stronie http://www.lasy.gov.pl/informacje/zagrozenie-pozarowe