Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Stanowisko dokumentacyjne

Stanowiska dokumentacyjne to ważne pod względem naukowym i dydaktycznym obszary występowania formacji geologicznych, nagromadzeń skamieniałości lub tworów mineralnych, jaskinie lub schroniska podskalne oraz fragmenty eksploatowanych lub nieczynnych wyrobisk powierzchniowych i podziemnych. Tą indywidualną formą ochrony przyrody mogą być również objęte miejsca występowania kopalnych szczątków roślin i zwierząt.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Cięcia sanitarne w Leśnictwie Słowik i Dyminy

Cięcia sanitarne w Leśnictwie Słowik i Dyminy

Nadleśnictwo Kielce informuje, że w najbliższych dniach (od 12.05), na terenie leśnictwa Dyminy (odział 1 A, obszar na zachód od Stadionu Leśnego) prowadzone będą cięcia sanitarne w drzewostanach objętych gradobiciem w lipcu ubiegłego roku. Prace będą miały na celu usunięcie drzew chorych, obumarłych lub stanowiących zagrożenie dla użytkowników lasu. Prace wynikają bezpośrednio z zaawansowanego procesu wydzielania się posuszu i zamierania drzewostanów. Zapobiegną wystąpieniu gradacyjnego pojawu szkodliwych owadów (głównie kornika ostrozębnego), który w konsekwencji może zagrozić trwałości drzewostanu na tym terenie.

W dniu 14 lipca 2024 r. miała miejsce nawałnica połączona z gradobiciem (więcej o tym zdarzeniu można przeczytać tutaj). Bezpośrednie skutki nawałnicy w postaci połamanych i wywróconych drzew zostały usunięte w ubiegłym roku. W chwili obecnej wydzielający się posusz głównie sosnowy jest skutkiem uszkodzenia koron drzew na skutek gradobicia.

Oceny stanu lasu po ubiegłorocznej nawałnicy dokonano komisyjnie w lutym 2025 w Leśnictwach Dyminy i Słowik. W skład komisji weszli przedstawiciele: Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwa Kielce oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. Lustrację przeprowadzono z gruntu i za pomocą drona, wykonując obszerną dokumentację filmową i fotograficzną. W toku oględzin terenu, we wszystkich wspomnianych lokalizacjach stwierdzono obumarłe i obumierające drzewa w wyniku uszkodzenia igliwia oraz strzał poprzez wyjątkowo silne gradobicie, które uszkodziły systemy przewodzące drzew oraz aparat asymilacyjny. Wynikiem tego jest występowanie bardzo dużej podatności na zasiedlanie przez szkodniki owadzie, które w konsekwencji mogą prowadzić do gradacyjnego ich pojawu oraz dużą podatność infekcji przez grzyby patogeniczne. Oba te czynniki z biegiem czasu mogą doprowadzić do rozpadu drzewostanu.

W obecnej chwili obserwuje się nasilone wydzielanie posuszu sosnowego o charakterze jednostkowym i kępowym. Ponadto należy zauważyć, że obszary te charakteryzują się bardzo dużym zagrożeniem pożarowym, które nasila się wraz z postępowaniem zamierania drzew.
Większość uszkodzonych i zamierających drzew występuje w drzewostanach, które położone są na obszarze lasów społecznych, gdzie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla społeczeństwa, które intensywnie korzysta z tych terenów turystycznie i rekreacyjnie. Zaniechanie działań polegających na poprawie stanu sanitarnego lasu z pewnością spowoduje niekontrolowany wzrost zagrożenia.
Podjęcie działań zaradczych wynika z zapisów Ustawy o Lasach, Zasad Hodowli Lasu, Instrukcji Ochrony Lasu oraz Instrukcji Urządzania Lasu. Działania te są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa oraz zdrowia ekosystemu leśnego.

Lasy społeczne pełnią ważne funkcje, stanowiąc miejsce wypoczynku, spacerów, aktywności fizycznej i kontaktu z przyrodą. Dlatego też, troska o ich stan zdrowotny oraz bezpieczeństwo osób korzystających z ich uroków jest naszym priorytetem. 

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie w czasie trwania prac. W wybranych miejscach mogą pojawić się czasowe ograniczenia dostępu – będą one odpowiednio oznakowane.

Dziękujemy za wyrozumiałość i prosimy o stosowanie się do zaleceń leśników.