Lasy nadleśnictwa

Powierzchnia terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa obejmuje 82 067 ha, z czego 16 626 ha to powierzchnia gruntów zarządzanych przez Nadleśnictwo, w tym 15 885 ha lasów w 318 kompleksach.

Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Świętokrzyska"

Leśne kompleksy promocyjne to duże, zwarte obszary lasu, wchodzące w skład jednego lub kilku nadleśnictw. Utworzone na obszarze całego kraju, pokazują zmienność warunków siedliskowych, różnorodność składu gatunkowego lasu i wielość pełnionych przez niego funkcji. W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację leśną społeczeństwa.

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Cięcia sanitarne w Leśnictwie Słowik i Dyminy

Cięcia sanitarne w Leśnictwie Słowik i Dyminy

Nadleśnictwo Kielce informuje, że w najbliższych dniach (od 12.05), na terenie leśnictwa Dyminy (odział 1 A, obszar na zachód od Stadionu Leśnego) prowadzone będą cięcia sanitarne w drzewostanach objętych gradobiciem w lipcu ubiegłego roku. Prace będą miały na celu usunięcie drzew chorych, obumarłych lub stanowiących zagrożenie dla użytkowników lasu. Prace wynikają bezpośrednio z zaawansowanego procesu wydzielania się posuszu i zamierania drzewostanów. Zapobiegną wystąpieniu gradacyjnego pojawu szkodliwych owadów (głównie kornika ostrozębnego), który w konsekwencji może zagrozić trwałości drzewostanu na tym terenie.

W dniu 14 lipca 2024 r. miała miejsce nawałnica połączona z gradobiciem (więcej o tym zdarzeniu można przeczytać tutaj). Bezpośrednie skutki nawałnicy w postaci połamanych i wywróconych drzew zostały usunięte w ubiegłym roku. W chwili obecnej wydzielający się posusz głównie sosnowy jest skutkiem uszkodzenia koron drzew na skutek gradobicia.

Oceny stanu lasu po ubiegłorocznej nawałnicy dokonano komisyjnie w lutym 2025 w Leśnictwach Dyminy i Słowik. W skład komisji weszli przedstawiciele: Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwa Kielce oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. Lustrację przeprowadzono z gruntu i za pomocą drona, wykonując obszerną dokumentację filmową i fotograficzną. W toku oględzin terenu, we wszystkich wspomnianych lokalizacjach stwierdzono obumarłe i obumierające drzewa w wyniku uszkodzenia igliwia oraz strzał poprzez wyjątkowo silne gradobicie, które uszkodziły systemy przewodzące drzew oraz aparat asymilacyjny. Wynikiem tego jest występowanie bardzo dużej podatności na zasiedlanie przez szkodniki owadzie, które w konsekwencji mogą prowadzić do gradacyjnego ich pojawu oraz dużą podatność infekcji przez grzyby patogeniczne. Oba te czynniki z biegiem czasu mogą doprowadzić do rozpadu drzewostanu.

W obecnej chwili obserwuje się nasilone wydzielanie posuszu sosnowego o charakterze jednostkowym i kępowym. Ponadto należy zauważyć, że obszary te charakteryzują się bardzo dużym zagrożeniem pożarowym, które nasila się wraz z postępowaniem zamierania drzew.
Większość uszkodzonych i zamierających drzew występuje w drzewostanach, które położone są na obszarze lasów społecznych, gdzie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla społeczeństwa, które intensywnie korzysta z tych terenów turystycznie i rekreacyjnie. Zaniechanie działań polegających na poprawie stanu sanitarnego lasu z pewnością spowoduje niekontrolowany wzrost zagrożenia.
Podjęcie działań zaradczych wynika z zapisów Ustawy o Lasach, Zasad Hodowli Lasu, Instrukcji Ochrony Lasu oraz Instrukcji Urządzania Lasu. Działania te są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa oraz zdrowia ekosystemu leśnego.

Lasy społeczne pełnią ważne funkcje, stanowiąc miejsce wypoczynku, spacerów, aktywności fizycznej i kontaktu z przyrodą. Dlatego też, troska o ich stan zdrowotny oraz bezpieczeństwo osób korzystających z ich uroków jest naszym priorytetem. 

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie w czasie trwania prac. W wybranych miejscach mogą pojawić się czasowe ograniczenia dostępu – będą one odpowiednio oznakowane.

Dziękujemy za wyrozumiałość i prosimy o stosowanie się do zaleceń leśników.