Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
Kielce – zakończenie prac zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej
Kielce – zakończenie prac zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej
Zakończyły się prace lokalnego zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Kielce. Dziękujemy wszystkim Członkiniom i Członkom zespołu za zaangażowanie, poświęcony czas, włożoną pracę, wiedzę i pasję na rzecz przyrody oraz gotowość do wypracowania konsensusu w pilotażowym procesie powołania lasów społecznych.
Podczas spotkania, które odbyło się w 13.11.2024 r. w Geonaturze w Kielcach członkowie zespołu uzgodnili ostateczne przypisanie kryteriów dla obszarów o szczególnych funkcjach społecznych według rekomendacji z Ogólnopolskiej Narady o Lasach oraz rodzaje modyfikacji gospodarki leśnej na wskazanych terenach.
Tym razem w spotkaniu wziął udział także dr Jerzy Parusel z Państwowej Rady Ochrony Przyrody, który pełnił rolę eksperta z ramienia strony społecznej.
Strona www Lasy Społeczne
Zespół powołany decyzją dyrektora RDLP w Radomiu 2 października 2024 r., pracował w składzie 42-osobowym reprezentując tym samym przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu, organizacje społeczne, instytucje, przedsiębiorców związanych z branżą drzewną oraz naukowców, ekspertów i Lasy Państwowe.
W toku czterech spotkań członkowie zespołu zaproponowali pięć obszarów dla mieszkańców Kielc, które będą mogły pełnić funkcję lasów społecznych. Są to:
Lasy Wierzejskie,
Lasy w Paśmie Posłowickim,
Lasy w Paśmie Dymińskim,
Lasy w Paśmie Zgórskim,
Lasy Karczówki i Bruszni.
W najbliższych dniach RDLP w Radomiu sporządzi raport, którego projekt zostanie udostępniony wszystkim członkom zespołu, w tym prezydium do konsultacji, który za pośrednictwem RDLP w Radomiu trafi do DGLP, a stąd do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Będzie on zawierał również odrębne stanowiska dla niektórych zagadnień.
Dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w pracach Zespołu, a Geonaturze Kielce za udostępnienie miejsca spotkań.
Informacje o przebiegu procesu dotyczącego lasów społecznych znajdziecie na stronie: https://lasyspoleczne.lasy.gov.pl/witamy