Wydawca treści
Rezerwat częściowy "Barania Góra"
Rezerwat częściowy „Barania Góra" powstał w 1993 r. Zlokalizowany jest na terenie Leśnictwa Oblęgorek, zajmuje powierzchnię 82,09 ha.
Obejmuje zbocza, głównie południowe i południowo-zachodnie, Baraniej Góry, należącej do Pasma Oblęgorskiego Gór Świętokrzyskich. Utworzony został dla zachowania i ochrony naturalnych, zróżnicowanych zbiorowisk leśnych, głównie jodłowo-bukowych, występującego tu licznie bluszczu pospolitego oraz w celu ochrony walorów krajobrazowych występujących w rezerwacie malowniczych wąwozów lessowych.
Na terenie rezerwatu dominują drzewostany złożone głównie z jodły i buka, a miejscami sosny, dębu szypułkowego, osiki, brzozy i grabu. Do najciekawszych roślin podlegających ochronie ścisłej należą: widłak wroniec, wawrzynek wilczełyko i buławnik mieczolistny, natomiast z roślin chronionych częściowo występuje: barwinek pospolity, bluszcz pospolity, przytulia wonna oraz kruszyna pospolita.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Ośrodek edukacji leśnej
Ośrodek edukacji leśnej
Nadleśnictwo Kielce serdecznie zaprasza do Ośrodka Edukacji Leśnej.
Ośrodek edukacji leśnej Nadleśnictwa Kielce składa się z trzech pomieszczeń edukacyjnych. Główna sala to ekspozycja pt. przyroda lokalna i charakterystyczna dla Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska", w drugiej Sali wystawa dotyczy zagrożeń lasu i gospodarki leśnej, a trzecia sala jest miejscem spotkań uczestników.
Celem wystaw jest podniesienie świadomości ekologicznej różnych grup wiekowych, uwrażliwianie na walory przyrodnicze i różnorodność otaczającego świata, zmniejszenie negatywnych oddziaływań na środowisko. Adresatem wystawy są mieszkańcy Województwa Świętokrzyskiego, a w szczególności dzieci i młodzież.
Ośrodek edukacji leśnej dofinansowano ze środków: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.