PROGRAM „ZANOCUJ W LESIE” W NADLEŚNICTWIE KIELCE

Nadleśnictwo Kielce przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał
w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym
i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program
pn. „Zanocuj w lesie”.

Nadleśnictwo Kielce wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni 1332,74 hektarów, gdzie miłośnicy nocowania w lesie „na dziko” bez specjalnej infrastruktury mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony). Na obszarze "Zanocuj w lesie" wyznaczonym na terenie Nadleśnictwa Kielce dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych. Warunki i ograniczenia dotyczące korzystania z kuchenek gazowych zawarte są w Regulaminie korzystania z obszaru (Zał. nr 2 do Decyzji nr 21/2023 Nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce).

Miejsce do palenia ogniska zostało wyznaczone w oddziale 85 h, miejsca postoju pojazdów zostało wyznaczone w oddziale 84 i (współrzędne parkingu X: 605419,51, Y: 330796,84).

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin (Gmin: Łopuszno, Chęciny, Sobków, Morawica, Miasto Kielce, Piekoszów, Nowiny). Na obszarze, w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu. Teren wyznaczony do nocowania położony jest w obwodzie łowieckim dzierżawionym przez Koło Łowieckie Nr 5 ,,Leśników” w Kielcach, Koło Łowieckie nr 10,,Jażwiec” w Chęcinach.

W pobliżu obszaru znajduje się rezerwat przyrody. Przypominamy, że poruszanie się po rezerwatach poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i grozi grzywną. Granica rezerwatu oznakowana jest namalowaną na drzewach zieloną opaską.

Na wyznaczonym do nocowania terenie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Wówczas obowiązywał będzie tam zakaz wstępu, a obszar zakazu oznaczony będzie żółtymi tablicami ostrzegawczymi ustawionymi w terenie, na drogach i szlakach.

Zasady bezpiecznego korzystania z lasu znajdują się na stronie: https: kielce.radom.lasy.gov.pl zakładka Turystyka „Zasady korzystania z lasu”

Informacje na temat czasowych wyłączeń /zmian przebiegu szlaków będą umieszczane na bieżąco na stronie internetowej Nadleśnictwa Kielce.

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres: kielce@radom.lasy.gov.pl, nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora w nadleśnictwie: Magdalena Struzikiewicz 661 991 970

 

https://www.lasy.gov.pl/pl/wideo/echa-lesne-tv/wideo/jak-korzystac-z-programu-zanocuj-w-lesie-oblicza-lasow-122

                Serdecznie zapraszamy do pobytu na terenie Nadleśnictwa Kielce.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONSULTACJE SPOŁECZNE – OBSZARY O SZCZEGÓLNYCH WARTOŚCIACH OCHRONNYCH (HCV) ORAZ POWIERZCHNIE REFERENCYJNE

KONSULTACJE SPOŁECZNE – OBSZARY O SZCZEGÓLNYCH WARTOŚCIACH OCHRONNYCH (HCV) ORAZ POWIERZCHNIE REFERENCYJNE

W związku z przystąpieniem do procesu wznowienia certyfikacji FSC® na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Kielce zaprasza do konsultacji społecznych dotyczących identyfikacji i wyznaczenia obszarów o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) oraz powierzchni referencyjnych

Obszary o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) - to strefy i przestrzenie fizyczne posiadające szczególne wartości ochronne lub są potrzebne do istnienia i utrzymania szczególnych wartości ochronnych. Identyfikacja obszarów oparta jest na podstawie dokumentu „Krajowych Ram Szczególnych Wartości Ochronnych dla Polski” stanowiącego Załącznik I do Przejściowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski FSC-STD-POL-02-2024.

Wyróżnia ona następujące szczególne wartości ochronne:

1. HCV 1 – Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej
z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.

2. HCV 2 – Ekosystemy i mozaiki na poziomie krajobrazu. Nienaruszone krajobrazy leśne oraz ekosystemy i mozaiki ekosystemów występujące na poziomie krajobrazu, które są znaczące na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym, które dodatkowo zawierają zdolne do przeżycia populacje większości naturalnie występujących gatunków, z ich naturalnym wzorem rozmieszczenia i zagęszczenia.

3. HCV 3 – Ekosystemy i siedliska. Rzadkie lub zagrożone ekosystemy, siedliska lub ostoje.

4. HCV 4 – Kluczowe usługi ekosystemów. Podstawowe usługi ekosystemów w sytuacjach kluczowych, włączając w to ochronę zlewni wodnych i kontrolę erozji wrażliwych gleb
i zboczy.

5. HCV 5 – Potrzeby społeczności lokalnych. Miejsca i zasoby o fundamentalnym znaczeniu dla zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczności lokalnych lub ludności rdzennej
(w zakresie środków do życia, zdrowia, odżywiania, wody itp.) zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.

6. HCV 6 – Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.

Powierzchnie referencyjne: Fragmenty jednostki gospodarowania wyznaczone w celu zachowania lub przywrócenia ekosystemu, który naturalnie występowałby w tym regionie geograficznym. (Zał. K Słownik pojęć do FSC-STD-POL-02-2024). 

Powierzchnie referencyjne (stosownie do ich planów ochrony o ile istnieją) są trwale pozostawione bez ingerencji w stanie naturalnym, z wyjątkiem działań podyktowanych nadrzędnymi wymogami bezpieczeństwa publicznego  (z pozostawieniem drewna na gruncie). W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się działania mające na celu przywrócenie powierzchni do bardziej naturalnych warunków. 

Zgodnie z Przejściowym Standardem Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski     (FSC-STD-POL-02-2024) Nadleśnictwo Kielce zweryfikowało istniejące
i wyznaczyło nowe obszary HCV oraz powierzchnie referencyjne zgodnie z załączonymi poniżej zestawieniami.

W celu wzięcia udziału w konsultacjach prosimy o wypełnienie formularza „Formularz zgłaszania uwag i wniosków.docx” (materiał do pobrania poniżej) oraz przesłanie go na adres e-mail nadleśnictwa: kielce@radom.lasy.gov.pl; lub skrzynkę ePUAP /pgl_lp_1605/Skrytka ESP lub eDoręczenia lub pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwo Kielce, ul. Hubalczyków 15, 25-668 Kielce. 

Uwagi oraz wnioski dotyczące obszarów HCV oraz powierzchni referencyjnych należy zgłaszać do 9 lipca 2025 r. 

Po 9 lipca 2025 r. nadleśnictwo nadal będzie otwarte na propozycje zainteresowanych stron odnośnie włączenia dodatkowych powierzchni do poszczególnych kategorii HCV.

Zapraszamy do zgłaszania uwag i propozycji.