PROGRAM „ZANOCUJ W LESIE” W NADLEŚNICTWIE KIELCE
Nadleśnictwo Kielce przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał
w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym
i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program
pn. „Zanocuj w lesie”.
Nadleśnictwo Kielce wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni 1332,74 hektarów, gdzie miłośnicy nocowania w lesie „na dziko” bez specjalnej infrastruktury mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony). Na obszarze "Zanocuj w lesie" wyznaczonym na terenie Nadleśnictwa Kielce dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych. Warunki i ograniczenia dotyczące korzystania z kuchenek gazowych zawarte są w Regulaminie korzystania z obszaru (Zał. nr 2 do Decyzji nr 21/2023 Nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce).
Miejsce do palenia ogniska zostało wyznaczone w oddziale 85 h, miejsca postoju pojazdów zostało wyznaczone w oddziale 84 i (współrzędne parkingu X: 605419,51, Y: 330796,84).
Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin (Gmin: Łopuszno, Chęciny, Sobków, Morawica, Miasto Kielce, Piekoszów, Nowiny). Na obszarze, w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu. Teren wyznaczony do nocowania położony jest w obwodzie łowieckim dzierżawionym przez Koło Łowieckie Nr 5 ,,Leśników” w Kielcach, Koło Łowieckie nr 10,,Jażwiec” w Chęcinach.
W pobliżu obszaru znajduje się rezerwat przyrody. Przypominamy, że poruszanie się po rezerwatach poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i grozi grzywną. Granica rezerwatu oznakowana jest namalowaną na drzewach zieloną opaską.
Na wyznaczonym do nocowania terenie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Wówczas obowiązywał będzie tam zakaz wstępu, a obszar zakazu oznaczony będzie żółtymi tablicami ostrzegawczymi ustawionymi w terenie, na drogach i szlakach.
Zasady bezpiecznego korzystania z lasu znajdują się na stronie: https: kielce.radom.lasy.gov.pl zakładka Turystyka „Zasady korzystania z lasu”
Informacje na temat czasowych wyłączeń /zmian przebiegu szlaków będą umieszczane na bieżąco na stronie internetowej Nadleśnictwa Kielce.
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres: kielce@radom.lasy.gov.pl, nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora w nadleśnictwie: Magdalena Struzikiewicz 661 991 970
Serdecznie zapraszamy do pobytu na terenie Nadleśnictwa Kielce.
Najnowsze aktualności
Kielce po drugim spotkaniu zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej
Kielce po drugim spotkaniu zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej
Liczący ponad czterdzieści osób, lokalny zespół do spraw lasów społecznych dla miasta Kielce, spotkał się po raz drugi. Zespół, którego zadaniem jest wskazanie lasów społecznych wokół Kielc oraz opracowanie uzasadnionych metod modyfikacji gospodarki leśnej tym terenie, podjął szereg istotnych decyzji.
W konstruktywnej i dobrej atmosferze odbyło się drugie już posiedzenie zespołu ds. lasów społecznych dla miasta Kielce. Zespół złożonych z szerokiej reprezentacji strony społecznej, samorządowej, leśników i ekspertów, spotkał się w gościnnych murach Geonatura Kielce 21 października.
Podczas spotkania został przyjęty i zaakceptowany regulamin określający zasady dalszych prac, wybrano prezydium zespołu, a każda ze stron miała możliwość przedstawienia prezentacji i spojrzenia na zagadnienie, jakim jest pilotażowy projekt utworzenia lasów społecznych. Z ramienia Nadleśnictwa Kielce, prezentację przedstawił nadleśniczy Robert Płaski, a ze strony społecznej Agnieszka Gołębiowska, reprezentująca Drużynę Pierścienicy.
W toku dalszej otwartej dyskusji, zgodnie wybrano pięć obszarów terenów wokół Kielc, zlokalizowanych głównie w północnej i południowej części miasta. Podczas kolejnych spotkań na bazie zaproponowanej i przyjętej metody pracy, dyskusji, zgłaszania i odnotowywania uwag, członkowie zespołu w oparciu o siedem kryteriów wypracowanych w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach przedstawią uzasadnione modyfikacje gospodarki leśnej na tym terenie. W dyskusji aktywnie uczestniczyli wszyscy członkowie zespołu oraz goście. Dialog sprawnie podsumowywały zewnętrzne facylitatorki, które czuwają nad przebiegiem całego procesu.
Podjęte decyzje były wypracowywane na bazie ogólnego konsensusu lub w drodze głosowania. Członkowie zespołu pracowali na materiałach kartograficznych i merytorycznych, które przygotowały Lasy Państwowe. W drugim spotkaniu wzięło udział 35 członków zespołu, w tym 4 uczestniczących w trybie on-line oraz 6 gości. Wszystkie efekty pracy zespołu, w tym wnioski, propozycje zgłoszone podczas spotkań i rekomendacje, finalnie trafią do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, a następnie przez Dyrekcję Generalną LP do Ministerstwu Klimatu i Środowiska.