PROGRAM „ZANOCUJ W LESIE” W NADLEŚNICTWIE KIELCE
Nadleśnictwo Kielce przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał
w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym
i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program
pn. „Zanocuj w lesie”.
Nadleśnictwo Kielce wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni 1332,74 hektarów, gdzie miłośnicy nocowania w lesie „na dziko” bez specjalnej infrastruktury mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony). Na obszarze "Zanocuj w lesie" wyznaczonym na terenie Nadleśnictwa Kielce dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych. Warunki i ograniczenia dotyczące korzystania z kuchenek gazowych zawarte są w Regulaminie korzystania z obszaru (Zał. nr 2 do Decyzji nr 21/2023 Nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce).
Miejsce do palenia ogniska zostało wyznaczone w oddziale 85 h, miejsca postoju pojazdów zostało wyznaczone w oddziale 84 i (współrzędne parkingu X: 605419,51, Y: 330796,84).
Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin (Gmin: Łopuszno, Chęciny, Sobków, Morawica, Miasto Kielce, Piekoszów, Nowiny). Na obszarze, w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu. Teren wyznaczony do nocowania położony jest w obwodzie łowieckim dzierżawionym przez Koło Łowieckie Nr 5 ,,Leśników” w Kielcach, Koło Łowieckie nr 10,,Jażwiec” w Chęcinach.
W pobliżu obszaru znajduje się rezerwat przyrody. Przypominamy, że poruszanie się po rezerwatach poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i grozi grzywną. Granica rezerwatu oznakowana jest namalowaną na drzewach zieloną opaską.
Na wyznaczonym do nocowania terenie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Wówczas obowiązywał będzie tam zakaz wstępu, a obszar zakazu oznaczony będzie żółtymi tablicami ostrzegawczymi ustawionymi w terenie, na drogach i szlakach.
Zasady bezpiecznego korzystania z lasu znajdują się na stronie: https: kielce.radom.lasy.gov.pl zakładka Turystyka „Zasady korzystania z lasu”
Informacje na temat czasowych wyłączeń /zmian przebiegu szlaków będą umieszczane na bieżąco na stronie internetowej Nadleśnictwa Kielce.
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres: kielce@radom.lasy.gov.pl, nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora w nadleśnictwie: Magdalena Struzikiewicz 661 991 970
Serdecznie zapraszamy do pobytu na terenie Nadleśnictwa Kielce.
Najnowsze aktualności
Kielce - III spotkanie zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej
Kielce - III spotkanie zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej
Kielecki zespół ds. lasów społecznych pracuje już nad konkretnymi obszarami oraz propozycjami modyfikacji gospodarki leśnej na terenach uznanych za lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej mieszkańców, ważnych z punktu widzenia rekreacji i turystyki, czy cennych z uwagi na usługi ekosystemowe dla mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego.
Zespół do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej dla miasta Kielce spotkał się po raz trzeci 29.10. W pracach zespołu, które trwały ponad trzy godziny wzięło udział 34 osoby, w tym jedna w trybie online. W pracach udział wziął ekspert powołany przez Stowarzyszenie Madejówka Buschcraf&Survival Dawid Detka oraz towarzyszący od początku pracom zespołu zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – Regionalny Konserwator Przyrody w Kielcach dr inż. Lech Buchholz. Dodatkowo spotkanie zasiliło pięcioro gości, którzy również włączali się w dyskusję.
Zespół po ostatecznym dopracowaniu i zamknięciu spraw formalnych, skupił się na pracach merytorycznych i warsztatowych przy tzw. stolikach, które odpowiednio reprezentowały wskazane obszary wokół Kielc, typowane jako lasy o wiodącej funkcji społecznej. Na bazie kryteriów określających charakter lasów społecznych wypracowanych w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach, udało się je przypisać do takich miejsc w przestrzeni miasta jak Karczówka i Brusznia oraz do Lasów Wierzejskich znajdujących się na północy. Ponadto przedyskutowano modyfikacje gospodarki leśnej na tych terenach. Dla Pasma Posłowickiego wstępnie przydzielono kryteria wyznaczania lasów społecznych, ale dalsze prace będą kontynuowane na kolejnym spotkaniu zespołu, które jest zaplanowane na 13 listopada. Dyskusjom i pracom stolikowym będą podlegały jeszcze dwa kolejne obszary, Pasmo Dymińskie i Pasmo Zgórskie.
Przypominamy, że pilotażowy projekt dotyczący utworzenia lasów społecznych realizowany jest obecnie w 14 miastach w Polsce na podstawie polecenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W związku z przejrzystością całego procesu i potrzebą szerokiego informowania o pracach w ramach wszystkich zespołów, Lasy Państwowe uruchomiły specjalną stronę internetową dedykowaną całemu przedsięwzięciu www.lasyspoleczne.lasy.gov.pl.