Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kielce - III spotkanie zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej

Kielce - III spotkanie zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej

Kielecki zespół ds. lasów społecznych pracuje już nad konkretnymi obszarami oraz propozycjami modyfikacji gospodarki leśnej na terenach uznanych za lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej mieszkańców, ważnych z punktu widzenia rekreacji i turystyki, czy cennych z uwagi na usługi ekosystemowe dla mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego.

Zespół do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej dla miasta Kielce spotkał się po raz trzeci 29.10. W pracach zespołu, które trwały ponad trzy godziny wzięło udział 34 osoby, w tym jedna w trybie online. W pracach udział wziął ekspert powołany przez Stowarzyszenie Madejówka Buschcraf&Survival Dawid Detka oraz towarzyszący od początku pracom zespołu zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – Regionalny Konserwator Przyrody w Kielcach dr inż. Lech Buchholz. Dodatkowo spotkanie zasiliło pięcioro gości, którzy również włączali się w dyskusję.

Zespół po ostatecznym dopracowaniu i zamknięciu spraw formalnych, skupił się na pracach merytorycznych i warsztatowych przy tzw. stolikach, które odpowiednio reprezentowały wskazane obszary wokół Kielc, typowane jako lasy o wiodącej funkcji społecznej. Na bazie kryteriów określających charakter lasów społecznych wypracowanych w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach, udało się je przypisać do takich miejsc w przestrzeni miasta jak Karczówka i Brusznia oraz do Lasów Wierzejskich znajdujących się na północy. Ponadto przedyskutowano modyfikacje gospodarki leśnej na tych terenach. Dla Pasma Posłowickiego wstępnie przydzielono kryteria wyznaczania lasów społecznych, ale dalsze prace będą kontynuowane na kolejnym spotkaniu zespołu, które jest zaplanowane na 13 listopada. Dyskusjom i pracom stolikowym będą podlegały jeszcze dwa kolejne obszary, Pasmo Dymińskie i Pasmo Zgórskie.

Przypominamy, że pilotażowy projekt dotyczący utworzenia lasów społecznych realizowany jest obecnie w 14 miastach w Polsce na podstawie polecenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W związku z przejrzystością całego procesu i potrzebą szerokiego informowania o pracach w ramach wszystkich zespołów, Lasy Państwowe uruchomiły specjalną stronę internetową dedykowaną całemu przedsięwzięciu www.lasyspoleczne.lasy.gov.pl.