Asset Publisher
Bądźmy bezpieczni w lesie!
Las to nasze wspólne dobro, z którego możemy w pełni korzystać należy pamiętać jednak, że:
- Las jest domem dla dzikich zwierząt, wchodząc do lasu wkraczamy na ich terytorium. Należy zachować ciszę i ostrożność, gdyż przestraszone zwierzęta mogą być dla nas niebezpieczne np. samice dużych zwierząt leśnych, broniące swoich młodych czy zaniepokojona żmija zygzakowata, która może zaatakować człowieka. Nie wolno dotykać dzikich zwierząt ponieważ mogą być zarażone wścieklizną.
- Podczas leśnych wędrówek zaleca się używanie preparatów odstraszających owady, co uchroni nas przed ukąszeniami i chorobotwórczymi drobnoustrojami.
- Nie zbliżamy się do miejsc, gdzie prowadzone są jakiekolwiek prace leśne, (np. związane z pozyskaniem i zrywką drewna) oraz odbywają się polowania indywidualne i zbiorowe,
- Bezwzględnie omijamy miejsca oznakowane zakazem bądź ograniczeniem wstępu.
- Pamiętamy o miejscach objętych stałym zakazem wstępu.
Zgodnie z ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są ogólnodostępne dla ludności, poza obszarami, które objęte są tzw. stałym zakazem wstępu. Są to lasy stanowiące:
- uprawy leśne do 4m wysokości;
- powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
- ostoje zwierząt;
- źródliska rzek i potoków;
- obszary zagrożone erozją.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na zagrożenie mogące wynikać z uszkodzonych konarów drzew, które mogą się odłamać i spaść, powodując uszkodzenia ciała lub śmierć. Prosimy nie przebywać w lesie podczas silnych wiatrów.
- Gdy spotkamy się w lesie z jakimkolwiek przejawem kłusownictwa (np. sidła, wnyki) należy bezwzględnie oddalić się z takiego miejsca i niezwłocznie zgłosić ten fakt pracownikom służby leśnej.
W celu szerszego zapoznania się z zagrożeniami w lasach, zachęcamy do przeczytania publikacji "Co zrobić w lesie, gdy..." wydaną przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Poniżej link do publikacji:
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/dla-dzieci-i-mlodziezy/co-zrobic-w-lesie-gdy-1
Dla gości odwiedzających nasze lasy utworzono kilka obiektów turystycznych
i edukacyjnych. Przez teren nadleśnictwa przebiegają wyznaczone szlaki turystyczne.
Podczas planowania pobytu w lesie zachęcamy do korzystania z mapy zagospodarowania turystycznego, dostępnej na stronie Banku Danych o Lasach (https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy).
Miłego wypoczynku!
Asset Publisher
„Majówka 25” – straż leśna zadba o bezpieczeństwo
„Majówka 25” – straż leśna zadba o bezpieczeństwo
Wielkimi krokami nadciąga długi weekend i majówka. Czas ten sprzyja wyprawom do lasu. O spokojny i bezpieczny odpoczynek w pięknych, wiosennych okolicznościach przyrody zatroszczą się strażnicy leśni. Lasy Państwowe rozpoczynają akcję „Majówka 25”.
Centralna akcja rozpoczyna się 29 kwietnia i potrwa ona do 9 maja br. W tym czasie funkcjonariusze straży leśnej będą patrolować tereny leśne i dbać o bezpieczne korzystanie z lasu osób w nich przebywających oraz chronić zasoby przyrodnicze. Akcja „Majówka 25” ma zapewnić także bezpieczeństwo pożarowe. Straż leśna ma obowiązek reagować na przypadki naruszenia przepisów przeciwpożarowych, które mogą spowodować pożar lasu, jego rozproszenie, czy też utrudnianie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Osobom, które nie przestrzegają przepisów grozi grzywna - mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Akcja będzie prowadzona we współpracy z innymi służbami, m.in. Policją czy Strażą Graniczną.
W celu ochrony lasów przed szkodnictwem leśnicy w całej Polsce, a zwłaszcza straż leśna jako zespół terenowy powołany do zwalczania przestępstw i wykroczeń, monitorują lasy przed ewentualnymi zagrożeniami. W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym będą prowadzone wzmożone kontrole leśnych ostępów.
Lasy zajmują już ok. 29,6 proc. powierzchni Polski, co stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Przeważają lasy publiczne, a znakomitą większością (ok. 7,1 mln ha) zarządzają Lasy Państwowe. A w nich leśnicy udostępniają szlaki piesze, rowerowe, miejsca biwakowe i obozowiska. Wszystkich niezdecydowanych co robić w długi majowy weekend Lasy Państwowe zapraszają na wycieczkę do pobliskiego lasu. W odnalezieniu odpowiedniego miejsca pomocny może się okazać nasz portal „Czas w las”. Wybierając się na spacer do lasu warto odpowiednio wcześniej zaplanować swoją wycieczkę, np. korzystając z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach). Dzięki niej można zweryfikować opcje bezpiecznego i zgodnego z prawem zaparkowania lub udostępnić swoją lokalizację innym osobom.