Asset Publisher Asset Publisher

Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Wojciech Kosatka tel. 661 991 119

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kielce po drugim spotkaniu zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej

Kielce po drugim spotkaniu zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej

Liczący ponad czterdzieści osób, lokalny zespół do spraw lasów społecznych dla miasta Kielce, spotkał się po raz drugi. Zespół, którego zadaniem jest wskazanie lasów społecznych wokół Kielc oraz opracowanie uzasadnionych metod modyfikacji gospodarki leśnej tym terenie, podjął szereg istotnych decyzji.

W konstruktywnej i dobrej atmosferze odbyło się drugie już posiedzenie zespołu ds. lasów społecznych dla miasta Kielce. Zespół złożonych z szerokiej reprezentacji strony społecznej, samorządowej, leśników i ekspertów, spotkał się w gościnnych murach Geonatura Kielce 21 października.

Podczas spotkania został przyjęty i zaakceptowany regulamin określający zasady dalszych prac, wybrano prezydium zespołu, a każda ze stron miała możliwość przedstawienia prezentacji i spojrzenia na zagadnienie, jakim jest pilotażowy projekt utworzenia lasów społecznych. Z ramienia Nadleśnictwa Kielce, prezentację przedstawił nadleśniczy Robert Płaski, a ze strony społecznej Agnieszka Gołębiowska, reprezentująca Drużynę Pierścienicy.

W toku dalszej otwartej dyskusji, zgodnie wybrano pięć obszarów terenów wokół Kielc, zlokalizowanych głównie w północnej i południowej części miasta. Podczas kolejnych spotkań na bazie zaproponowanej i przyjętej metody pracy, dyskusji, zgłaszania i odnotowywania uwag, członkowie zespołu w oparciu o siedem kryteriów wypracowanych w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach przedstawią uzasadnione modyfikacje gospodarki leśnej na tym terenie. W dyskusji aktywnie uczestniczyli wszyscy członkowie zespołu oraz goście. Dialog sprawnie podsumowywały zewnętrzne facylitatorki, które czuwają nad przebiegiem całego procesu.

Podjęte decyzje były wypracowywane na bazie ogólnego konsensusu lub w drodze głosowania. Członkowie zespołu pracowali na materiałach kartograficznych i merytorycznych, które przygotowały Lasy Państwowe. W drugim spotkaniu wzięło udział 35 członków zespołu, w tym 4 uczestniczących w trybie on-line oraz 6 gości. Wszystkie efekty pracy zespołu, w tym wnioski, propozycje zgłoszone podczas spotkań i rekomendacje, finalnie trafią do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, a następnie przez Dyrekcję Generalną LP do Ministerstwu Klimatu i Środowiska.