Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat częściowy "Sufraganiec"

Rezerwat częściowy „Sufraganiec", utworzony w 1961 r., zajmuje powierzchnię 16,91 ha. Położony jest na terenie Leśnictwa Gruchawka.

Powstał w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych malowniczego fragmentu lasu mieszanego z udziałem jodły, dębu, sosny i świerka oraz roślin charakterystycznych dla Gór Świętokrzyskich. Można wyróżnić na jego obszarze wiele zbiorowisk fitosocjologicznych, między innymi: podzespół buczyny podgórskiej, zespół jedliny wyżynnej, zespół łęgu olszowo-jesionowego, podzespół boru mieszanego wilgotnego. Wśród roślin podlegających ochronie całkowitej w rezerwacie mają swoje stanowiska: wawrzynek wilczełyko, paprotka zwyczajna, widłak jałowcowaty i przylaszczka pospolita. Z roślin objętych częściową ochroną gatunkową wystąpują tu: kopytnik pospolity, konwalia majowa, pierwiosnka wyniosła, kalina koralowa oraz kruszyna pospolita.

Przez teren rezerwatu przepływa Potok Sufragańczyk, który jest dopływem rzeki Sufraganiec. Topografia terenu, atrakcyjne krajobrazowo zakątki i naturalnie wykształcone zbiorowiska leśne z dorodnym drzewostanem tworzą harmonijną pod względem przyrodniczym i krajobrazowym całość.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Współpraca z samorządem

Współpraca z samorządem

Sposób funkcjonowania PGL LP ulega przemianom, a gospodarka leśna jest stale modyfikowana i udoskonalana, aby nadążać za zmianami klimatu i oczekiwaniami społeczeństwa wobec lasów i leśników. Dlatego LP wypracowują i proponują nowe metody komunikacji. Jedną z nich jest wprowadzenie systematycznej formy współpracy Lasów Państwowych z jednostkami samorządu terytorialnego.

Jej celem jest wzmocnienie dialogu i przejrzystości w działaniach gospodarki leśnej oraz wspólne wypracowywanie rozwiązań służących zarówno ochronie przyrody, jak i potrzebom lokalnych społeczności. Obowiązek ten wynika z Zarządzenie nr 26 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 6 marca 2025 r. zmieniające zarządzenie nr 115 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 września 2024 r. w sprawie przekazywania informacji o działalności nadleśnictw radom gmin i sejmikom województw. Nowe narzędzie stanowi krok w stronę pogłębienia dialogu pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego a strukturami Lasów Państwowych. 
Zgodnie z zapisami zarządzenia Nadleśnictwo przekazuje do wyżej wspomnianych jednostek raport za miniony rok, który jest zbiorem informacji na temat gospodarki leśnej, ochrony przyrody, działań edukacyjno – informacyjnych, inwestycyjnych oraz planach na kolejne miesiące. 
Nadleśnictwo Kielce od lat aktywnie współpracuje z samorządami lokalnymi wszystkich szczebli – od rad gmin po sejmik województwa. Nasze działania są prowadzone w duchu otwartości i partnerstwa, czego dowodem są liczne wspólne inicjatywy w zakresie ochrony przyrody, edukacji leśnej, rozwoju turystyki oraz ochrony przeciwpożarowej. W kontekście nowego zarządzenia, nasza współpraca
z samorządem zyska jeszcze bardziej sformalizowany i transparentny charakter. Zgodnie z jego zapisami poza przekazywanym corocznie raportem, w praktyce oznacza także gotowość do uczestnictwa w sesjach samorządów oraz bieżącego dialogu o sprawach ważnych dla lokalnych społeczności.


Nadleśnictwo Kielce – partnerem samorządów
Powierzchnia terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa obejmuje 82 067 ha, z czego 16 626 ha to powierzchnia gruntów zarządzanych przez Nadleśnictwo, w tym 15 885 ha lasów w 318 kompleksach. Lasy Nadleśnictwa stanowią atrakcyjny komponent krajobrazu województwa świętokrzyskiego, a w celu ochrony cennych elementów przyrody ożywionej i nieożywionej na terenie Nadleśnictwa powołano różne rodzaje form ochrony przyrody: rezerwaty, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, pomniki przyrody i obszary Natura 2000. Część lasów Nadleśnictwa Kielce znajduje się w granicach administracyjnych miasta lub w bezpośrednim ich sąsiedztwie, stąd często są nazywane „zielonymi płucami" Kielc. 
Szczególne znaczenie zyskują przede wszystkim te obszary leśne, które w przypadku Nadleśnictwa Kielce w pilotażowym programie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zostały wyznaczone jako tzw. lasy o wiodącej funkcji społecznej. Proces ten i związane z nim decyzje, odzwierciedlają znaczenie lasów otaczających Kielce jako przestrzeni, w której prowadzona jest zarówno zrównoważona gospodarka leśna, ale także to, że mają one ogromne znaczenie społeczne, kulturowe, rekreacyjne i turystyczne dla lokalnej społeczności. Współpraca z samorządem w tym obszarze będzie kluczowa – zarówno dla właściwego gospodarowania terenami znajdującymi się pod zarządem Nadleśnictwa Kielce, jak i zapewnienia ich dostępności oraz bezpieczeństwa użytkownikom. Nowe zasady komunikacji i raportowania stanowią podstawę do lepszego planowania i zarządzania lasami w interesie mieszkańców.


Wspólna odpowiedzialność za przyrodę i przyszłość
Nowa forma współpracy Lasów Państwowych z samorządami to krok w stronę jeszcze większego zaangażowania społecznego w sprawy lasów. To także potwierdzenie, że zrównoważona gospodarka leśna wymaga dialogu, zaufania i wspólnej odpowiedzialności. Nadleśnictwo Kielce z pełnym zaangażowaniem przystępuje do realizacji zapisów zarządzenia, traktując je jako szansę na dalsze umacnianie relacji z partnerami samorządowymi.