Asset Publisher
Rezerwat częściowy "Jaskinia Raj"
Rezerwat częściowy „Jaskinia Raj" utworzono w 1968 r. Jest najmniejszym z rezerwatów (powierzchnia wynosi 7,76 ha). Znajduje się na terenie Leśnictwa Słowik.
Powstał w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych, turystycznych i krajobrazowych wychodni wapieni dewońskich wraz z rozwiniętą w nich jaskinią krasową „Raj", posiadającą najbogatszą z dotychczas odkrytych w Polsce jaskiń szatę naciekową oraz namuliska zawierające cenne warstwy kulturowe. Jaskinia stanowi największą wartość rezerwatu. Sieć korytarzy ma długość 240 m, z których 180 m udostępnionych jest dla zwiedzających.
Obok walorów geologicznych rezerwat posiada także walory przyrodnicze. Obszar objęty ochroną rezerwatową porasta las sosnowy z domieszką dębu i jodły. W warstwie podszytu występują grab, dąb, leszczyna, berberys i róża. Natomiast runo leśne reprezentują liczne gatunki roślin chronionych takich jak: lilia złotogłów, sasanka łąkowa, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity i widłak jałowcowaty.
Asset Publisher
Asset Publisher
Położenie Nadleśnictwa Kielce
Położenie Nadleśnictwa Kielce
Nadleśnictwo Kielce jest jednym z 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
W obecnych granicach działa od 2007 roku. W skład Nadleśnictwa Kielce wchodzą trzy obręby urządzeniowe: Dyminy, Kielce oraz Snochowice. Położone jest w centralnej części województwa świętokrzyskiego, w powiatach: miejskim kieleckim, kieleckim i włoszczowskim oraz na terenie dwunastu gmin.
Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwo Kielce jest położone w Krainie VI Małopolskiej, Dzielnicy Gór Świętokrzyskich Mezoregionie: Puszczy Świętokrzyskiej i Łysogórskim. Obszar terytorialnego zasięgu jest silnie zróżnicowany pod względem fizjograficznym, znaczna część Nadleśnictwa leży w terenie górskim, podgórskim lub wzgórzowym. Grunty nadleśnictwa poprzecinane są większymi i mniejszymi obniżeniami terenu stanowiącymi koryta rzek, bagna oraz siedliska bagienne i wilgotne.