Asset Publisher Asset Publisher

Ośrodek Edukacji Leśnej

Zwiedzanie Ośrodka Edukacji Leśnej jest możliwe po umówieniu się z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem przed planowanym terminem pobytu, osoba kontaktowa Cezary Bąk, tel.  661 991 970


Oferta edukacyjna

Nadleśnictwo Kielce prowadzi urozmaicone formy edukacji leśnej, w której chętnie uczestniczy młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ścieżki edukacyjne „Bilcza”, „Sufraganiec”i ,,Leśne ABC" pozwalają na poznanie walorów przyrodniczych Nadleśnictwa.


       Zachęcamy do odwiedzenia leśnych ścieżek edukacyjnych i skorzystania z możliwości przeprowadzenia lekcji w terenie i spotkania z leśnikiem. W celu zorganizowania pobytu grupy uczniów wraz z opiekunami  prosimy o kontakt pod nr tel. 661 991 970 z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem przed planowanym terminem pobytu.
       W celu usprawnienia organizacji zajęć edukacyjnych prowadzonych przez Nadleśnictwo prosimy nadesłać podpisane  zgłoszenie zawierające:
a)     termin przeprowadzenia zajęć: podać datę i godziny  trwania zajęć;
b)     informację, czy zajęcia mają być przeprowadzone z udziałem leśnika, pełniącego rolę przewodnika po ścieżce
c)     ilość oraz przedział wiekowy osób uczestniczących w zajęciach, oraz nazwę szkoły (instytucji), którą uczestnicy reprezentują
d)     nr telefonu kontaktowego do nauczyciela (opiekuna) pocztą elektroniczną na adres: kielce@radom.lasy.gov.pl.

Podpisane przez osobę zgłaszającą (opiekuna grupy) i z pieczęcią szkoły zgłoszenie należy dostarczyć do siedziby Nadleśnictwa na przedstawionym poniżej formularzu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Majówka 25” – straż leśna zadba o bezpieczeństwo

„Majówka 25” – straż leśna zadba o bezpieczeństwo

Wielkimi krokami nadciąga długi weekend i majówka. Czas ten sprzyja wyprawom do lasu. O spokojny i bezpieczny odpoczynek w pięknych, wiosennych okolicznościach przyrody zatroszczą się strażnicy leśni. Lasy Państwowe rozpoczynają akcję „Majówka 25”.

Centralna akcja rozpoczyna się 29 kwietnia i potrwa ona do 9 maja br. W tym czasie funkcjonariusze straży leśnej będą patrolować tereny leśne i dbać o bezpieczne korzystanie z lasu osób w nich przebywających oraz chronić zasoby przyrodnicze. Akcja „Majówka 25” ma zapewnić także bezpieczeństwo pożarowe. Straż leśna ma obowiązek reagować na przypadki naruszenia przepisów przeciwpożarowych, które mogą spowodować pożar lasu, jego rozproszenie, czy też utrudnianie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Osobom, które nie przestrzegają przepisów grozi grzywna - mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Akcja będzie prowadzona we współpracy z innymi służbami, m.in. Policją czy Strażą Graniczną.

W celu ochrony lasów przed szkodnictwem leśnicy w całej Polsce, a zwłaszcza straż leśna jako zespół terenowy powołany do zwalczania przestępstw i wykroczeń, monitorują lasy przed ewentualnymi zagrożeniami. W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym będą prowadzone wzmożone kontrole leśnych ostępów.

Lasy zajmują już ok. 29,6 proc. powierzchni Polski, co stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Przeważają lasy publiczne, a znakomitą większością (ok. 7,1 mln ha) zarządzają Lasy Państwowe. A w nich leśnicy udostępniają szlaki piesze, rowerowe, miejsca biwakowe i obozowiska. Wszystkich niezdecydowanych co robić w długi majowy weekend Lasy Państwowe zapraszają na wycieczkę do pobliskiego lasu. W odnalezieniu odpowiedniego miejsca pomocny może się okazać nasz portal „Czas w las”. Wybierając się na spacer do lasu warto odpowiednio wcześniej zaplanować swoją wycieczkę, np. korzystając z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach). Dzięki niej można zweryfikować opcje bezpiecznego i zgodnego z prawem zaparkowania lub udostępnić swoją lokalizację innym osobom.