Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kielce - III spotkanie zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej

Kielce - III spotkanie zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej

Kielecki zespół ds. lasów społecznych pracuje już nad konkretnymi obszarami oraz propozycjami modyfikacji gospodarki leśnej na terenach uznanych za lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej mieszkańców, ważnych z punktu widzenia rekreacji i turystyki, czy cennych z uwagi na usługi ekosystemowe dla mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego.

Zespół do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej dla miasta Kielce spotkał się po raz trzeci 29.10. W pracach zespołu, które trwały ponad trzy godziny wzięło udział 34 osoby, w tym jedna w trybie online. W pracach udział wziął ekspert powołany przez Stowarzyszenie Madejówka Buschcraf&Survival Dawid Detka oraz towarzyszący od początku pracom zespołu zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – Regionalny Konserwator Przyrody w Kielcach dr inż. Lech Buchholz. Dodatkowo spotkanie zasiliło pięcioro gości, którzy również włączali się w dyskusję.

Zespół po ostatecznym dopracowaniu i zamknięciu spraw formalnych, skupił się na pracach merytorycznych i warsztatowych przy tzw. stolikach, które odpowiednio reprezentowały wskazane obszary wokół Kielc, typowane jako lasy o wiodącej funkcji społecznej. Na bazie kryteriów określających charakter lasów społecznych wypracowanych w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach, udało się je przypisać do takich miejsc w przestrzeni miasta jak Karczówka i Brusznia oraz do Lasów Wierzejskich znajdujących się na północy. Ponadto przedyskutowano modyfikacje gospodarki leśnej na tych terenach. Dla Pasma Posłowickiego wstępnie przydzielono kryteria wyznaczania lasów społecznych, ale dalsze prace będą kontynuowane na kolejnym spotkaniu zespołu, które jest zaplanowane na 13 listopada. Dyskusjom i pracom stolikowym będą podlegały jeszcze dwa kolejne obszary, Pasmo Dymińskie i Pasmo Zgórskie.

Przypominamy, że pilotażowy projekt dotyczący utworzenia lasów społecznych realizowany jest obecnie w 14 miastach w Polsce na podstawie polecenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W związku z przejrzystością całego procesu i potrzebą szerokiego informowania o pracach w ramach wszystkich zespołów, Lasy Państwowe uruchomiły specjalną stronę internetową dedykowaną całemu przedsięwzięciu www.lasyspoleczne.lasy.gov.pl.