Asset Publisher Asset Publisher

Edukacja i wypoczynek

Polskie lasy spełniają wiele funkcji jedna z nich to rekreacja. Jest to miejsce idealne dla całych rodzin.

            Dla lasu dla ludzi to nazwa kampanii Lasów Państwowych, która doskonale opisuje to co robią leśnicy i komu służy las. Okazuje się, że oferta edukacyjna Lasów Państwowych jest na tyle szeroka, iż każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niesamowitym przeżyciem są organizowane w lesie pikniki, na które przychodzą rodzice z dziećmi. Pozwala to oderwać się od miejskiej rzeczywistości i spędzić czas z dzieckiem w niecodziennym otoczeniu. Kontakt z przyrodą ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój i kształtowanie się osobowości dziecka.
W lesie można nauczyć się cierpliwości, spokoju i umiejętności obserwacji oraz opisywania zjawisk zachodzących w ekosystemach leśnych. Dzieci, z którymi prowadzimy zajęcia uczymy formułować wypowiedzi i opisywać otaczający świat, są to umiejętności potrzebne w szkole oraz w kontaktach społecznych. W lesie możemy użyć wszystkich swoich zmysłów, co korzystnie wpływa na proces zapamiętywania i uczenia się.

Ostatnio na takim pikniku gościliśmy dzieci i rodziców z Przedszkola Samorządowego nr 42 im. Świętego Mikołaja w Kielcach. Zajęcia zaczęły się od przejścia ścieżką  przyrodniczo-leśną  „Sufraganiec”, na której uczestnicy mogli zapoznać się z pracą leśnika, formami ochrony przyrody oraz charakterystycznymi dla naszego regionu drzewami i krzewami. Kolejnym punktem było wspólne ognisko z kiełbaskami i zabawa na leśnej polanie. Dla wielu jest to pierwsze spotkanie z lasem i/lub leśnikami, więc nie brakuje pytań od dzieci i dorosłych. Las służy ludziom, a ludzie powinni dbać o las, aby mógł spełniać on funkcje gospodarcze i społeczne.

Opracował:

Damian Mazur