Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Święto Polskiej Niezapominajki już wkrótce

Święto Polskiej Niezapominajki już wkrótce

Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Radom oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zapraszają na XXIV Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.

Lasy Państwowe podczas cyklicznego wydarzenia, organizowanego w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku będą informować i edukować o zrównoważonej gospodarce leśnej, która łączy ochronę przyrody z funkcjami społecznymi i gospodarczymi lasów. Niezapominajka to integracja środowisk wokół idei Święta Polskiej Niezapominajki w formule pikniku. Podczas wydarzenia będzie promowany również jubileusz 100-lecia Lasów Państwowych.


Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują w tym dniu: rajdy rowerowe, nordic walking oraz warsztaty, zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami i aktywnościami o tematyce przyrodniczo-leśnej, występami artystów oraz pokazami rękodzieła.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich, sokolników, kynologiczne, pirografii oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy oraz warsztaty edukacyjne nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Nadleśnictwa Dobieszyn, Ligi Ochrony Przyrody, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Kozienickiego Parku Krajobrazowego im. prof. Ryszarda Zaręby, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radomiu, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Radomiu, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Oddział w Radomiu, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach i Stowarzyszenia Pszczelarzy Leśników. Obecny będzie również Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego z Garbatki-Letnisko oraz Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku wraz z grupą sygnalistów i sokolników. Odbędzie się także pokaz psów myśliwskich. Zaprezentuje się też KPP Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie, Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Na stoisku Poczty Polskiej będzie można wysłać tradycyjną kartkę z Niezapominajką.

Leśnicy prezentować będą też działania finansowane w ramach projektów ze środków Unii Europejskiej w zakresie ochrony przyrody, małej retencji i działań przeciwdziałających zmianom klimatu oraz projektów z zakresu innowacji, a także działania w ramach zwiększania lesistości.

Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem. Zapraszają wszystkich, którzy chcą rowerami przyjechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku w ramach Jazdy z Miasta! i innych rajdów. Będzie można obejrzeć pokaz klubów karate Kyokuschin z Końskich, Starachowic i Radomia.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół BUDKA SUFLERA.

Atrakcjami muzycznymi będą też koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Na początku uczestnicy spotkają się o godz. 11.40 się w holu Ośrodka, gdzie przy pamiątkowej tablicy złożymy kwiaty upamiętniające redaktora Andrzeja Zalewskiego, twórcy Święta Polskiej Niezapominajki.

W tym roku w programie Niezapominajki na scenie:

od godz. 11.00

  • Uroczyste otwarcie XXIV edycji Święta Polskiej Niezapominajki
  • Koncert muzyki myśliwskiej
  • Występy i pokazy zespołów dziecięcych i młodzieżowych

14.00

  • Występ gwiazdy – Zespół BUDKA SUFLERA

 

Ponadto w programie:

  • Wystawy i warsztaty przyrodnicze, „Leśne miasteczko”
  • Pokazy pszczelarskie, pirografii, sokolnicze i kynologiczne
  • Aktywności sportowe – rajd nordic walking, finał rajdu rowerowego Jazda z Miasta! i pokaz karate Kyokushin
  • Warsztaty survivalowe i pierwszej pomocy
  • Pokazy kół gospodyń wiejskich i klubów seniora
  • Jarmark rękodzieła

 

Na małej scenie na uroczysku „Darz bór” zaprezentują się:

  • Klub Seniora „Ale babki” i „Echo leśne” z Jedlni-Letniska;
  • Prezentacja Koła Gospodyń Wiejskich, „Siczkowianki” i „Marianianki”, „Ale Laski!”.

Informacja organizatorów dotycząca rajdu rowerowego Jazda z Miasta!

Spotkanie uczestników o godz. 10 przed dawną siedzibą NOT w Radomiu, przy ul. Krukowskiego. Start kwadrans po 10. Aby wziąć udział w wydarzeniu i mieć prawo do poczęstunku trzeba wpisać się na listę uczestników i wysłać zgłoszenie korzystając z formularza https://radioradom.pl/jazdazmiasta/

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do piątku, 23 maja do północy.

Informacja organizatorów dotycząca rajdu Nordic Walking:

Start o godz. 12.00 – zbiórka przy bramie Ośrodka.

W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku im. red. Andrzeja Zalewskiego można będzie także oglądać wystawę „Nie zapomnij Niezapominajki. Święto Polskiej Niezapominajki na kartach leśnej historii”: https://www.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wystawa-nie-zapomnij-niezapominajki-

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!

Miejsce:

Nadleśnictwo Radom – Leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku, Siczki 1A, 26-630 Jedlnia-Letnisko

Termin:

25 maja (niedziela), godz. 10.40 – 16.00

Ważne komunikaty dotyczące bezpłatnego transportu z Radomia do ośrodka:

Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku zapewnia bezpłatny przewóz uczestników Święta Polskiej Niezapominajki w dniu 25 maja.

Odjazd z Radomia:

  • przystanek na ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) w godz. 10.30 11.00 11.30;
  • drugi przystanek na os. Gołębiów (za stacją paliw Orlen).

Powrót z Ośrodka w Jedlni-Letnisku w godz. 14.30, 15.00, 15.30.

Busy będą miały z przodu plakat Święta Polskiej Niezapominajki.

Osoby do kontaktu:

Bernarda Zegarek – LOE w Jedlni-Letnisku

e-mail: bernarda.zegarek@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 322 10 11, tel. kom. 534 520 101

 

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu

e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388