Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kielce – zakończenie prac zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej

Kielce – zakończenie prac zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej

Zakończyły się prace lokalnego zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Kielce. Dziękujemy wszystkim Członkiniom i Członkom zespołu za zaangażowanie, poświęcony czas, włożoną pracę, wiedzę i pasję na rzecz przyrody oraz gotowość do wypracowania konsensusu w pilotażowym procesie powołania lasów społecznych.

Podczas spotkania, które odbyło się w 13.11.2024 r. w Geonaturze w Kielcach członkowie zespołu uzgodnili ostateczne przypisanie kryteriów dla obszarów o szczególnych funkcjach społecznych według rekomendacji z Ogólnopolskiej Narady o Lasach oraz rodzaje modyfikacji gospodarki leśnej na wskazanych terenach.

Tym razem w spotkaniu wziął udział także dr Jerzy Parusel z Państwowej Rady Ochrony Przyrody, który pełnił rolę eksperta z ramienia strony społecznej.
Strona www Lasy Społeczne
Zespół powołany decyzją dyrektora RDLP w Radomiu 2 października 2024 r., pracował w składzie 42-osobowym reprezentując tym samym przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu, organizacje społeczne, instytucje, przedsiębiorców związanych z branżą drzewną oraz naukowców, ekspertów i Lasy Państwowe.

W toku czterech spotkań członkowie zespołu zaproponowali pięć obszarów dla mieszkańców Kielc, które będą mogły pełnić funkcję lasów społecznych. Są to:

Lasy Wierzejskie,

Lasy w Paśmie Posłowickim,

Lasy w Paśmie Dymińskim,

Lasy w Paśmie Zgórskim,

Lasy Karczówki i Bruszni.

W najbliższych dniach RDLP w Radomiu sporządzi raport, którego projekt zostanie udostępniony wszystkim członkom zespołu, w tym prezydium do konsultacji, który za pośrednictwem RDLP w Radomiu trafi do DGLP, a stąd do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Będzie on zawierał również odrębne stanowiska dla niektórych zagadnień.

Dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w pracach Zespołu, a Geonaturze Kielce za udostępnienie miejsca spotkań.

Informacje o przebiegu procesu dotyczącego lasów społecznych znajdziecie na stronie: https://lasyspoleczne.lasy.gov.pl/witamy