Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat częściowy "Milechowy"

Rezerwat częściowy „Milechowy" utworzony został w 1978 r. Położony jest na terenie Leśnictwa Podzamcze i zajmuje powierzchnię 133,73 ha.

Powstał w celu zachowania zbiorowisk leśnych o cechach zespołów naturalnych oraz kserotermicznych zespołów zaroślowych i murawowych. Z uwagi na duże walory estetyczne i naukowo-dydaktyczne, teren ten był otoczony opieką i ochroną już w okresie międzywojennym przez jego ówczesnych właścicieli. Istotnym elementem składowym rezerwatu są wychodnie skalne oraz „Jaskinia Piekło" będąca pomnikiem przyrody. Obiekt posiada miejsce widokowe, z którego roztacza się piękna panorama krajobrazu, w którym dominują leśne wzgórza mikroregionu chęcińskiego.

Na terenie rezerwatu występują zbiorowiska leśne reprezentowane przez cztery typy siedliskowe: bór świeży, bór mieszany świeży, las mieszany wyżynny, las wyżynny. Bogata flora rezerwatu obfituje w liczne rośliny chronione, jak wiśnia karłowata, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, zawilec wielokwiatowy, bluszcz pospolity oraz częściowo chronione: marzanka wonna i konwalia majowa.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Położenie Nadleśnictwa Kielce

Położenie Nadleśnictwa Kielce

Nadleśnictwo Kielce jest jednym z 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

W obecnych granicach działa od 2007 roku. W skład Nadleśnictwa Kielce wchodzą trzy obręby urządzeniowe: Dyminy, Kielce oraz Snochowice. Położone jest w centralnej części województwa świętokrzyskiego, w powiatach: miejskim kieleckim, kieleckim i włoszczowskim oraz na terenie dwunastu gmin.

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwo Kielce jest położone w Krainie VI Małopolskiej, Dzielnicy Gór Świętokrzyskich Mezoregionie: Puszczy Świętokrzyskiej i Łysogórskim. Obszar terytorialnego zasięgu jest silnie zróżnicowany pod względem fizjograficznym, znaczna część Nadleśnictwa leży w terenie górskim, podgórskim lub wzgórzowym. Grunty nadleśnictwa poprzecinane są większymi i mniejszymi obniżeniami terenu stanowiącymi koryta rzek, bagna oraz siedliska bagienne i wilgotne.