Lasy nadleśnictwa

Powierzchnia terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa obejmuje 82 067 ha, z czego 16 626 ha to powierzchnia gruntów zarządzanych przez Nadleśnictwo, w tym 15 885 ha lasów w 318 kompleksach.

Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Świętokrzyska"

Leśne kompleksy promocyjne to duże, zwarte obszary lasu, wchodzące w skład jednego lub kilku nadleśnictw. Utworzone na obszarze całego kraju, pokazują zmienność warunków siedliskowych, różnorodność składu gatunkowego lasu i wielość pełnionych przez niego funkcji. W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację leśną społeczeństwa.

Polskie lasy

Polen gehört in Bezug auf die Waldfläche zur europäischen Spitze. Diese nimmt mit 9,1 Mio. ha 29,2 % der Gesamtfläche ein. Die Mehrheit der Wälder sind Staatseigentum, das durch den Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" („Staatsforste") (PGL LP) verwaltet wird.

PGL Lasy Państwowe

Der Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" ist das größte Unternehmen auf der Ebene der staatlichen Forstverwaltung in der Europäischen Union. Er wird in diesem Jahr 90 Jahre alt.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Piknik Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”

Piknik Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”

„Zainwestuj w naszą planetę”, pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja Pikniku Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”. Wydarzenie dedykowane było głównie dzieciom i młodzieży oraz innym mieszkańcom regionu zainteresowanym tematyką przyrodniczo-leśną. Piknik to doskonała okazja do poznania bogactwa przyrody świętokrzyskich lasów i zapoznania się ze sposobem prowadzenia wielofunkcyjnej, zrównoważonej gospodarki leśnej.

Głównym celem pikniku jest przybliżenie uczestnikom roli, jaką las pełni we współczesnym świecie – zarówno jako zasób gospodarczy, jak i przestrzeń przyrodnicza, rekreacyjna i edukacyjna. Poprzez zabawę i kontakt z naturą chcemy pokazać, że las to nie tylko miejsce zrównoważonej produkcji i pozyskiwania drewna, ale również przestrzeń edukacji, wypoczynku i ochrony przyrody, szczególnie gdy mierzymy się ze wzrostem średnich rocznych temperatur oraz odczuwalnym i zagrażającym nam kryzysem klimatycznym. Podczas Pikniku za działania edukacyjne odpowiedzialni byli nasi partnerzy, którzy przygotowali ponad 21 stanowisk. W pikniku udział wzięła grupa ponad 400 dzieci i młodzieży.

Organizatorem wydarzenia jest Nadleśnictwo Kielce oraz Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz pozostałymi nadleśnictwami wchodzących w skład LKP-u: Daleszyce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk.

LKP „Puszcza Świętokrzyska”, to jeden z 25 największych i najcenniejszych przyrodniczo kompleksów leśnych w Polsce. Jest to obszar funkcjonalny wspólnego działania sześciu nadleśnictw Puszczy Świętokrzyskiej, który powstał dla wzmocnienia funkcji ochronnych i społecznych tego terenu oraz rozwijania komunikacji dotyczącej zrównoważonej gospodarki leśnej, a także wdrażania nowych technologii i badań naukowych. Łączna powierzchnia leśnych kompleksów promocyjnych w kraju wynosi ok. 1 275 tys. ha.

Film z wydarzenia:

https://www.facebook.com/ZSiNPK/videos/1201269271783594/