Asset Publisher
Biwakowanie
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?
Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.
Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.
Jak znaleźć miejsce na ognisko?
Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.
To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.
Jak zabezpieczyć ognisko?
Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.
Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?
Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.
Czy mogę rozbić w lesie namiot?
Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!
Asset Publisher
Kielce - III spotkanie zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej
Kielce - III spotkanie zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej
Kielecki zespół ds. lasów społecznych pracuje już nad konkretnymi obszarami oraz propozycjami modyfikacji gospodarki leśnej na terenach uznanych za lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej mieszkańców, ważnych z punktu widzenia rekreacji i turystyki, czy cennych z uwagi na usługi ekosystemowe dla mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego.
Zespół do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej dla miasta Kielce spotkał się po raz trzeci 29.10. W pracach zespołu, które trwały ponad trzy godziny wzięło udział 34 osoby, w tym jedna w trybie online. W pracach udział wziął ekspert powołany przez Stowarzyszenie Madejówka Buschcraf&Survival Dawid Detka oraz towarzyszący od początku pracom zespołu zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – Regionalny Konserwator Przyrody w Kielcach dr inż. Lech Buchholz. Dodatkowo spotkanie zasiliło pięcioro gości, którzy również włączali się w dyskusję.
Zespół po ostatecznym dopracowaniu i zamknięciu spraw formalnych, skupił się na pracach merytorycznych i warsztatowych przy tzw. stolikach, które odpowiednio reprezentowały wskazane obszary wokół Kielc, typowane jako lasy o wiodącej funkcji społecznej. Na bazie kryteriów określających charakter lasów społecznych wypracowanych w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach, udało się je przypisać do takich miejsc w przestrzeni miasta jak Karczówka i Brusznia oraz do Lasów Wierzejskich znajdujących się na północy. Ponadto przedyskutowano modyfikacje gospodarki leśnej na tych terenach. Dla Pasma Posłowickiego wstępnie przydzielono kryteria wyznaczania lasów społecznych, ale dalsze prace będą kontynuowane na kolejnym spotkaniu zespołu, które jest zaplanowane na 13 listopada. Dyskusjom i pracom stolikowym będą podlegały jeszcze dwa kolejne obszary, Pasmo Dymińskie i Pasmo Zgórskie.
Przypominamy, że pilotażowy projekt dotyczący utworzenia lasów społecznych realizowany jest obecnie w 14 miastach w Polsce na podstawie polecenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W związku z przejrzystością całego procesu i potrzebą szerokiego informowania o pracach w ramach wszystkich zespołów, Lasy Państwowe uruchomiły specjalną stronę internetową dedykowaną całemu przedsięwzięciu www.lasyspoleczne.lasy.gov.pl.