Wydawca treści Wydawca treści

Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy

Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy został powołany w 1996 roku. Leży w centralnej części województwa świętokrzyskiego, na południowy zachód od Kielc, między rzekami Łośną a Bobrzą. Ma powierzchnię 20 505 ha.

Budowa geologiczna Parku jest bardzo zróżnicowana i posiada cechy unikatowe w skali całej Polski. Na niewielkim terenie występują na powierzchni skały prawie wszystkich okresów geologicznych od kambru (paleozoik) po holocen (kenozoik). Cały opisywany obszar leży w dorzeczu Nidy, lewego dopływu Wisły.

Największe powierzchnie zajmują półnaturalne i antropogeniczne zbiorowiska łąkowe i pastwiska na zabagnionych glebach mineralnych i organiczno-mineralnych oraz zespoły i zbiorowiska muraw bliźniaczkowych na ubogich i kwaśnych glebach. Kompleksy muraw kserotermicznych znajdują się w pasie wzniesień od Góry Miedzianki do Chęcin, na tzw. Grząbach Bolmińskich. Większe kompleksy leśne występują na pasmach górskich. Zalesione są Pasmo Zgórskie, Pasmo Posłowickie, Pasmo Dymińskie, Grzywy Korzeckowskie i Wzgórza Wilkomijskie.

Na terenie parku stwierdzono występowanie ponad 1000 gatunków roślin zielnych. W jaskiniach występujących na terenie Parku żyje kilka gatunków nietoperzy między innymi: mroczek późny, mopek, nocek duży.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Piknik Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”

Piknik Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”

„Zainwestuj w naszą planetę”, pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja Pikniku Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”. Wydarzenie dedykowane było głównie dzieciom i młodzieży oraz innym mieszkańcom regionu zainteresowanym tematyką przyrodniczo-leśną. Piknik to doskonała okazja do poznania bogactwa przyrody świętokrzyskich lasów i zapoznania się ze sposobem prowadzenia wielofunkcyjnej, zrównoważonej gospodarki leśnej.

Głównym celem pikniku jest przybliżenie uczestnikom roli, jaką las pełni we współczesnym świecie – zarówno jako zasób gospodarczy, jak i przestrzeń przyrodnicza, rekreacyjna i edukacyjna. Poprzez zabawę i kontakt z naturą chcemy pokazać, że las to nie tylko miejsce zrównoważonej produkcji i pozyskiwania drewna, ale również przestrzeń edukacji, wypoczynku i ochrony przyrody, szczególnie gdy mierzymy się ze wzrostem średnich rocznych temperatur oraz odczuwalnym i zagrażającym nam kryzysem klimatycznym. Podczas Pikniku za działania edukacyjne odpowiedzialni byli nasi partnerzy, którzy przygotowali ponad 21 stanowisk. W pikniku udział wzięła grupa ponad 400 dzieci i młodzieży.

Organizatorem wydarzenia jest Nadleśnictwo Kielce oraz Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz pozostałymi nadleśnictwami wchodzących w skład LKP-u: Daleszyce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk.

LKP „Puszcza Świętokrzyska”, to jeden z 25 największych i najcenniejszych przyrodniczo kompleksów leśnych w Polsce. Jest to obszar funkcjonalny wspólnego działania sześciu nadleśnictw Puszczy Świętokrzyskiej, który powstał dla wzmocnienia funkcji ochronnych i społecznych tego terenu oraz rozwijania komunikacji dotyczącej zrównoważonej gospodarki leśnej, a także wdrażania nowych technologii i badań naukowych. Łączna powierzchnia leśnych kompleksów promocyjnych w kraju wynosi ok. 1 275 tys. ha.

Film z wydarzenia:

https://www.facebook.com/ZSiNPK/videos/1201269271783594/