Lista aktualności Lista aktualności

Czwarta edycja Pikniku Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” za nami!

Tegoroczna edycja Pikniku LKP „Puszcza Świętokrzyska” odbyła się pod hasłem „Jak bezpiecznie korzystać z lasu” i wzięło w niej udział blisko 700 osób.

W czwartek 29 maja na terenie Nadleśnictwa odbył się Piknik LKP „Puszcza Świętokrzyska", humorów i chęci do przyswojenia informacji przygotowanych w punktach tematycznych nie pokrzyżowała nawet  deszczowa pogoda. Uczniowie klas ze Szkół Podstawowych z Kielc i okolic w towarzystwie przewodników  ruszyli  zapoznać się z punktami Pikniku.

Odpowiedzi na pytania: do czego służą słupki graniczne w lesie? Za pomocą czego można wyznaczyć kierunki świata, gdy nie mamy kompasu lub busoli? Można było uzyskać w punkcie Nadleśnictwa Łagów i Suchedniów.

O czym trzeba pamiętać przy okazji leśnych spotkań ze zwierzętami przypominało Nadleśnictwo Daleszyce. Nadleśnictwo Zagnańsk i Zespół Szkół Leśnych przygotowało wystawę o ptakach. Zawsze ogromne emocje wzbudzają sokolnicy i ich podopieczni.

Ogólne zasady jakie powinniśmy zachować wchodząc do lasu, systematykę rośliny trujących i jadalnych jakie możemy spotkać w lesie oraz prezentacje podstawowych grzybów jadalnych i ich trujące odpowiedniki zaprezentowało Nadleśnictwo Skarżysko.

Na spacer malowniczą ścieżką gdzie można poznać 14 gatunków drzew leśnych, lub na polankę aby wysłuchać opowieści o trudzie życia zwierząt można było się wybrać z Nadleśnictwem Kielce. Ponadto w przygotowanych przez nas punktach można było zwiedzić Ośrodek Edukacji Leśnej i sprawdzić swoją wiedzę grając w Leśne koło fortuny.

Specjalnie dla uczestników Pikniku LKP przygotowaliśmy pokaz pracy pilarką. Jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby bezpiecznie przyjrzeć się pracy drwali z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku.

Z Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych spakowaliśmy plecak na wędrówkę i nauczyliśmy się odróżniać żmiję od zaskrońca

Ponadto zagraliśmy w grę zręcznościową „Pajęczyna" i zlokalizowaliśmy wszystkie Parki Narodowe.

"Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży"  i "Palenie truje- Nie pal, przy mnie proszę" to hasła Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Mogliśmy się dużo dowiedzieć o profilaktyce chorób odkleszczowych i szkodliwości palenia.

Rolę i zadania Straży Miejskiej oraz bezpieczne zachowania podczas wakacji np. jak się zachować wobec obcego psa przybliżyli funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Strażacy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej zaprezentowali ekwipunek wykorzystywany w ratownictwie wodnym.

 

Funkcjonariusze z Komisariatu nr II i IV w Kielcach udzielali nam wielu pożytecznych rad jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się pogadanka i prezentacja narzędzi wykorzystywanych przez techników kryminalistycznych oraz pokaz psa patrolowego.

 

 

Żołnierze z Patrolu Saperskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych opowiedzieli o  zagrożeniach jakie niosą pozostałości powojenne. Nadal wiele takich znalezisk ma miejsce w lasach dlatego tak ważne jest, abyśmy znali zasady postępowania w przypadku znalezienia przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych.

O sposobach zachowania i wzbogacaniu różnorodności biologicznej w lesie informacje przygotowała Liga Ochrony Przyrody Oddział Kielce.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział Kielce zbierało karmę dla porzuconych zwierząt,a Towarzystwo pro Natura podjęło temat ochrony nietoperzy.

W punktach Muzeum Zabawek i Zabawy, Europejskiego Centrum Bajki z Pacanowa i w Zagrodzi edukacyjnej – Ostoja Dworska można było się kreatywnie pobawić, a o mile spędzonym czasie świadczą uśmiechnięte buzie, nie tylko dziecięce.

Podczas Pikniku uczestnicy w ramach akcji pt. ,,Kolorowe drzewo mamy ekologii się kłaniamy" prezentowali swoje kolorowe transparenty z hasłem propagującym ochronę środowiska przyrodniczego. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością w wykonaniu transparentów.

 

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji oraz uczestnikom Pikniku Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia podczas kolejnej edycji!